Teleferik projesinde çalışmalar hızlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kartepe’de yapımı başlayan teleferik hattında ihaleyi alan firma Derbent bölgesinde hafriyat çalışmalarını bitirme aşamasına geldi. Ekim ayında Derbent’teki teleferik ayağı ve tesisinin temelleri atılacak.

 

Büyükşehir belediyesi tarafından Kartepe’de yapımı başlayan teleferik hattı projesinin inşaatında çalışmalar hızlandı. İhaleyi alan firma temmuz ayında sözleşmeyi imzaladıktan sonra çalışmalarına başladı. Derbent ile Kuzuyayla arasında haritalama çalışmasını bitiren firma, Derbent’te yapılacak teleferik ayağının alanında hafriyat çalışmalarının da sonuna geldi. Ekim ayı itibariyle ilk ayakta yapılacak tesisin inşaatı başlayacak. Kuzuyayla’da ise Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı bekleniyor.

 

firmanın KİK’e itirazları nedeniyle inşaat çalışmasının başlaması yaz aylarını buldu. İhaleyi alan Grand Yapı ve Dopperlmayr firması temmuz ayında Derbent ve Kuzuyayla’da çalışmaya başladı. Bölgede haritalama çalışması yapan firma daha sonra Derbent’te yapılacak teleferik ayağının alanında hafriyat çalışmasına başladı.

Hafriyat çalışmasını bu bölgede bitirmek üzere olan firma, ekim ayında ilk ayağın temellerini atacak. İhaleyi alan firmanın yetkilileri Derbent’e yapılacak olan istasyonun yaklaşık 1000 metrekarelik bir alana sahip olacağını ve temellerinin önümüzdeki ay atılacağını söyledi. Kuzuyayla’da teleferiğin yapılacağı alanda ise bölgenin koruma altında olması nedeniyle Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararını beklediklerini söyledi. Kararın gelmesi ile çalışmanın başlayacağını kaydetti.

Firma tarafından 30 Ağustos 2023 tarihine kadar bitirilmesi planlanan proje için yatırım teşviki de alan firma toplamda 335 milyona projeyi tamamlayacak. Derbent ve Kuzuyayla arasında çalışacak teleferik hattı 4 bin 695 metre olacak. 2 istasyonun yer alacağı teleferik projesinde, 10’ar kişilik 73 kabin hizmet verecek. Saatte 1500 kişi kapasiteli teleferik hattındaki kot mesafesi 1090 metre olacak. Buna göre başlangıç kotu 331, varış kotu ise 1421 metre olacak. İki istasyon arasındaki mesafe 14 dakikada aşılacak.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kartepe’de yapımı başlayan teleferik hattının Derbent ayağında hafriyat çalışmasının sonuna gelindi.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş

Diğer Haberler