TAMYÜKSEL; KARTEPE BELEDİYESİNE FATURA KESEN MECLİS ÜYESİ VAR MI?

TAMYÜKSEL; KARTEPE BELEDİYESİNE FATURA KESEN MECLİS ÜYESİ VAR MI

İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel, 13 Ekim günü Yerel Basında yer alan bir açıklamaya aradan geçen zamana rağmen Belediye yetkililerince cevap verilmemesine atıfta bulunarak “Kartepe Belediyesine Fatura Kesen Meclis Üyesi mi var?” diye sordu.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 28. maddesine göre, belediye encümenleri, belediye meclis üyeleri ve belediye başkanları, bağlı bulundukları belediyeye iş yapamaz ve belediyeden kesinlikle iş alamaz ibaresinin çok açık bir ifade olduğunu vurgulayan Tamyüksel yaptığı açıklamada;

 “13 Ekim günü Yerel Basında yer alan haberlerde, bir ilçe başkanının yaptığı açıklamada; Kartepe Belediye Meclis Üyelerinden bir tanesinin kendisine ait İş Makinasını Belediyeye kiraladığı, yine bir başka Meclis Üyesinin ise 112 adet Lastik tamiri adı altında bakım ve onarım faturası kestiğini iddia etmişti.

Bu açıklamalar arasında Belediyenin doğrudan temin yöntemi ile zarara uğratıldığı ve Parti Yöneticileri ile Meclis Üyelerinin bu doğrudan temin işlerinde danışıklı hareket ederek Belediyeyi zarara uğrattığı da ifade edilmişti.

Bir Parti Yöneticisinin Belediyeden iş alması kanunen kısıtlanmış olmasada, kendi partilerinin Genel Başkanı tarafından yapılan açıklamalar ile görevde olan yöneticilerin Belediye’ye fatura kesmesi kendi partilerinin aslında iç meselesi olsa da bize göre de çok önemli Ahlaki ve Etik bir problemdir.

Fakat bir Meclis Üyesinin, bağlı bulunduğu Belediyeye o veya bu şekilde fatura kesiyor olması ise suçtur.

Bu bilgiler ve iddialar ışığında Kent vicdanı ve Kamuoyu adına Kartepe Belediyesi yetkililerine sormak istiyorum..

Gerçekten Belediyemiz bazı Siyasi Parti Yöneticileri ve Meclis Üyelerinin arasında bulunduğu bir grup tarafından yönlendirilen, Doğrudan Temin teklif verme aşamalarında organize bir şekilde zarara uğratılmaktamıdır? Zarara uğratılan kurum Beytül Mal değilmidir?

Suç olmasına rağmen Kartepe Belediyesine Fatura Kesen Meclis Üyesi mi var?

Partinizin Etik duruşu ve telkinlerine rağmen Belediyeye iş veya hizmet üreten Siyasi Parti yöneticileri var mı?

Eğer bu iddialar doğru değil ise 13 Ekim gününden itibaren bu iddiaları neden tekzip etmediniz veya iddia sahibi hakkında suç duyurusunda bulunmadınız?

Yoksa sükutunuz ikrardan mı gelmektedir?

İvedilikle kamuoyunu bu konularda aydıntlamınızı bekliyoruz” dedi.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş