CHP’li Çankaya; “Kartepe Belediyesi göz göre göre zarara uğratılmıştır”

CHP’li Çankaya; “Kartepe Belediyesi göz göre göre zarara uğratılmıştır”

CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk Başkanlığında toplanan CHP Kartepe Meclis Gurubu, basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kartepe Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Özlem Ejderoğlu Çankaya; ” Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından gündem maddesinin geri çekilebileceği, Kartepe Belediyesince tekrar inceleme yapılması önerisi Kartepe Belediye Başkanı M. Mustafa Kocaman’a sunulmasına rağmen, başkan tarafından reddedilerek Kartepe Belediyesi göz göre göre zarara uğratılmıştır” dedi.

CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, Gurup Sözcüsü Yakup Kalmuk, meclis üyeleri Özlem Ejderoğlu Çankay, Ayla Demir, Sabri Soyer, Esat Alioğlu ve Hasan Bayrak’ın hazır bulunduğu toplantıda, performans ve bütçe değerlendirmesi sonrasında basın açıklaması yapıldı.

Çankaya yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 03.08. 2021 tarihli meclis gündeminin 5 no.lu maddesi “28.07.2021 tarih ve 13074 sayılı Belediyemize ait Sarımeşe 3125 numaralı parselde bulunan 3.855,95m2 yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmazın Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bedelli devir edilmesi” ile ilgili yazısı Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilmişti.

Kartepe Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısını yaparak neticede 02.09.2021 tarihli meclis toplantısında Kocaeli Kartepe İlçesi Sarımeşe 3125 parsel numaralı 3.855,95m2 yüzölçümlü Arsa vasıflı taşınmazın m2 birim değeri 2.000TL. olarak 7.711.900,00TL bedelle Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devir edilmesine Millet ittifakının muhalefetine rağmen oy çokluğu ile kabul edilerek karar verilmişti.

MUHALEFET OYU KULLANDIK

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak, mülkiyeti belediyemize ait taşınmazların satışına öteden beri karşı durduğumuzdan, bu satışa bakış açımızda olumsuzdu. Ancak yine de öncelikle taşınmaz satışının sebebi sorduk. Büyükşehir Belediyesinin bu taşınmazda ne gibi bir tasarrufu olacağının açıklanması istedik. Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin her hangi bir projesinin olmadığı, sadece Kartepe Belediyesi’nin kaynak ihtiyacı için taşınmazın satıldığını öğrendiğimizde ilgili gündem maddesine muhalefet oyu kullandık.

2 MİLYONA YAKIN ZARARA UĞRATILDI

Kartepe Belediyesince verilen Meclis kararından sonra konu Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de gündemine geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından SPK uzmanlarından taşınmazın değerine ilişkin rapor alınmıştı. Bu rapor gereğince taşınmazın m2 birim fiyatı 2.500TL olarak tespit edilmiş. Bu durumda m2 bazında 500TL taşınmazın tamamında 1.927.975,00TL fark ortaya çıktığından, CHP Büyükşehir Meclis Üyeleri olarak iş bu satış işleminde Kartepe Belediyesinin zarara uğratıldığı tarafımızca dile getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından gündem maddesinin geri çekilebileceği, Kartepe Belediyesince tekrar inceleme yapılması önerisi Kartepe Belediye Başkanı M. Mustafa Kocaman’a sunulmasına rağmen, başkan tarafından reddedilerek Kartepe Belediyesi göz göre göre zarara uğratılmıştır

“ZARARA NEDEN OLACAK KARARA İMZA ATILDI

Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bulunduğu çok değerli taşınmazın, Büyükşehir Belediyesi tarafından nasıl değerlendirileceği, üçüncü bir kişiye satılıp satılmayacağı bilinmediği gibi değerinin altında satılarak Belediyemizin zararına neden olacak karara imza atılmıştır.

Haberi Paylaş