AK Parti’de 31 Mart faturası kesildi! 7 il başkanı görevden alındı!

AK Parti’de 31 Mart faturası kesildi! 7 il başkanı görevden alındı!

22 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti ilk kez 31 Mart’ta yapılan yerel seçimde birinciliği CHP’ye kaptırmıştı.

22 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti ilk kez 31 Mart’ta yapılan yerel seçimde birinciliği CHP’ye kaptırmıştı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim başarısızlığını 7 il başkanına kesti! Dün gerçekleşen ve saatlerce süren MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla Zonguldak, Kastamonu, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Erzincan ve Afyonkarahisar il başkanlarının değiştirilmesi kararı alındı.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) dün akşam saatlerinde “değişim” ana gündemiyle toplandı. AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık yaptı.

22 yıl iktidar olan ve şimdiye kadar yapılan yerel, genel ve temayül seçimlerinde birinciliği hiçbir siyasi partiye kaptırmayan AK Parti, 31 Mart seçimlerinde birinciliği CHP’ye kaptırmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından vurguladığı “değişim” talebi dün gece gerçekleştirildi. Seçim kaybeden 7 il başkanı görevinden alındı ve yerlerine  yeni il başkanları atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde gerçekleşen kritik MYK toplantıda 2’si  büyükşehir olmak üzere 5 il başkanının değişmesi gündeme geldi. AK Parti’de 7 şehrin il başkanları değişti. 31 Mart seçimlerin hemen ardından Rize il başkanı, Rize’de bazı ilçe  belediye başkanlarını CHNP kazanması sonrasında görevinden istifa  ettiğini duyurmuştu.

Dün gece gerçekleşen ve saatler süren AK Parti MYK toplantısında 31 Mart’ta belediyeleri CHP’ye kaptıran 7 il başkanı görevden alındı ve yerlerine yeni il başkanları atandı. Atanan il başkanları şöyle; Zonguldak il başkanlığına Mustafa Çağlayan, Kastamonu il başkanlığına Ahmet Sevgilioğlu, Osmaniye il başkanlığına Mehmet Sadi Binboğa, Adıyaman il başkanlığına Faruk Bülent Kaplan, Gaziantep il başkanlığına Fatih Fedaioğlu, Erzincan il başkanlığına Alpay Kabadayı ve Afyonkarahisar il başkanlığına ise Turgay Şahin atandı.

İl başkanları değiştirilen 4 ilin, 31 Mart seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçmişti. Zonguldak AKP’den CHP’ye, Adıyaman AK Parti’den CHP’ye, Afyonkarahisar AKP’den CHP’ye ve Kastamonu MHP’den CHP’ye geçti,  geçmişti. AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen MYK değerlendirme toplantısı saatlerce sürdü. Cumhurbaşkanı ve AK parti Genel Başkanı Erdoğan gece yarısı, saat 00.30 sularında toplantıdan ayrıldı.

Kocaeli AK Parti’nin en başarılı olduğu illerden biri. 22 yıldır hem genel seçimde hem de yerel seçimde açık ara önde çıkan AK Parti Kocaeli İl Teşkilatı, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte toplan 13 belediyenin 10 tanesini kazanmıştı.   Marmara Bölgesinde hemen tüm illeri CHP kazanırken, AK Parti Kocaeli’de sadece İzmit (2019’da da kaybetmişti), Karamürsel ve Derince ilçe belediye seçimlerini kaybetmişti.
AK Parti Kocaeli İl başkanı Şahin Talus ve teşkilat, AK Parti’de en başarılı iller arasında bulunuyor.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş