23 gün arayla simsiyah akan dereye vatandaşlar çözüm istiyor

23 gün arayla simsiyah akan dereye vatandaşlar çözüm istiyor77

ÖNCE MUHTAR  RESİM ÇEKTİRDİLER ŞİMDİ AZALARI ARTIK KİRLETEN KİM?  BİLİYORLARSA AÇIKLASINLAR

Kartepe’nin Dumlupınar Mahallesi’nden geçen kule dere yine simsiyah aktı. Geçtiğimiz günlerde siyah renkte akan su için ekipler inceleme başlatmıştı.

3 senedir aynı mahallede yaşayan Muzaffer İşcan, “Mart ayının 27’sinde  beri  dere yine siyahtı, şimdi de siyah. Daha önce dere tertemizdi. Aynı zamanda dereden koku da var” diye konuştu.

15 yıldır Dumlupınar Mahallesi’nde oturan villam  1 de müdür  aynı zamanda mahalle azası  Murat Özbayrak, “2 haftadır aynı sorunu yaşıyoruz. Geçen hafta İSU ekibi geldi, numune aldı. Deremiz berrak şekilde akıyordu. Bir an önce sorunun çözülmesi için yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Dumlupınar mahallesi ihtiyar heyetinden Hayrettin Y ise “Ciddi çalışma yapılması gerekiyor. Derenin yanından yürüyüş yolu geçiyor. Yaz sezonu geliyor ve insanlar derenin kenarından yürüyüş yapacak. Dere 5 . Kilometre olarak uzun bir dere. Ben küçükken, derenin içinde balıkların yüzdüğünü hatırlıyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kocaeli Valiliği’nin deredeki siyah görüntü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz ile İSU Genel Müdürlüğü teknik personelleri tarafından yapılan incelemede; derede herhangi bir sanayii atığı olmadığı, derenin mahalle tarafından gelen kısmında bulanıklık ile çöp vb. malzemelerin olduğu tespit edilmiş ve İSU Genel Müdürlüğü kiplerince Kule Dere’de temizlik çalışmaları yapılmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından yapılan denetimlerde; Kule Dere’de herhangi bir kirliliğin bulunmadığı tespit edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüzce bölgede denetimlere devam edilmektedir” denildi

 

Haberi Paylaş