YILDIZ SUNTA’DA MUTLU SON; TAZMİNATLAR ÖDENMEYE BAŞLADI

yildiz-sunta

Kartepe İlçesi’nde 1996 yılından bu yana faaliyet gösteren 2019 yılında Konkordato ilan eden Yıldız Sunta MDF A.Ş.’de 550 işçinin merakla beklediği tazminatlar bugünden itibaren ödenmeye başladı.
Elde edilen bilgi ve iddialara göre Yıldızlar Yatırım Holding AŞ’nin sahibi Fehmi Yıldız’ın ağabeyi Ahmet Yıldız’ın sahibi olduğu Yıldız Sunta MDF’yi satın aldığı haberleri yayınlanmıştı. Geçtiğimiz yıl 2019 Mayıs ayından buyana Konkordato sürecindeki fabrikada beklenmedik bir gelişme yaşandı. İşten çıkarılan Yıldız Sunta MDF’deki 550 işçi ’den mahkemeye gitmeyen ihbar tazminatlarını Mayıs 2019 yılında ödenmesi şartıyla işten çıkarılan 330 işçinin yapılan ‘tadil ’protokolünü imzalamak şartıyla tazminatlarının hesaplarına ödenmeye başlanıldığı öğrenildi. Mahkeme yoluyla haklarını talep eden diğer işçiler için ise ve ödemelerinin ne şekilde yapılacağı nasıl bir süreç izleneceği merakla bekleniyor.

2019 yılında ülkemizde yaşanan ekonomik krizin boyutu Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde 23 yıl faaliyet gösteren Türkiye’nin 253’üncü büyük firması olan Yıldız Sunta’nın kapısına kilit vurmuştu. Yaklaşık 2 yıldır üretim yapmayan fabrikada çalışan yaklaşık 400 mavi yaka, 135 beyaz yaka, 110 müteahhit işçi mağdur ve işsiz kalmış
İşçilerin alacakları ile ilgili de işverenin tedarikçilerden gelen tüm parayı işçilere vereceği sözü de verilmişti. Uzun bir bekleyiş sonrası mağdur olan 550 fabrika çalışanı büyük bir hüsran ile içerde kalan ücret ve haklarını almaktan umudunu kesmişti. Ekonomik krizin vurduğu Yıldız Sunta ’da işçilerin maaşlarını alamaması ve üretim yapılmaması nedeniyle Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve AK Parti Milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık 31 Mart yerel seçimlerinin ardından devreye girmişti. Ancak Işık ve Atalay’ın girişimleri de işe yaramamıştı. Fabrika için gerekli kredilerin önü açılmamış, fabrika işvereni fabrikayı tamamen kapatma karar vermişti. Fabrikanın kapanması ile birlikte en acı tablo işsiz ve parasız kalan işçiler olmuştu.

Ağaç-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada, fabrika yönetimi ve sendika süreci birlikte yürüttü. Ancak yapılan tüm çalışmalar fabrikanın kapanmasının önüne geçemedi. Fabrika işvereni işçilerin içerde biriken maaşları, kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamını ödeyememişti. Yıldız Sunta MDF’de umutlar tam kesilmişken beklenen müjdeli haber bugün gerçekleşti. Fabrika’nın kaderini Yıldızlar Yatırım Holding A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Fehmi Yıldız değiştirdi.Uzun zamandır maddi ve manevi sıkıntılar çekmekte olan işiçiler ise yatan tazminatlarla birlikte rahat bir nefes almış oldu. Fabrikanın ise yıl sonuna kadar yeniden üretime başlaması bekleniliyor.

Haberi Paylaş