Minibüsçülere ikinci destek

125231153_372104873905448_4997971457902717222_n

KARTEPE ye  151Milyon TL

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Son günlerde toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımız sürekli tarafımıza şikayet bildirmektedir. Yapmış olduğumuz incelemede özellikle pandemi süreci dikkate alındığında, otobüslerde vatandaşlar iç içe seyahat etmek zorunda bırakılmaktadır. Bu durum koronavirüs tehlikesinin yayılma hızının artmasına sebebiyet vermektedir” diyerek konuyla ilgili çalışmaları sordu.Büyükakın ise “Hem saatlerin hem otobüslerin dezenfekte edilmesi açısından üzerimize düşeni yapıyoruz. Kamuya ait araçlarda kadın girişimcilerden birinin geliştirdiği filtrasyon sistemiyle havanın kalitesi kontrol ediliyor. Tüm özel halk otobüslerinin de buna ayak uydurması için geçen dönem 17 Milyon TL destek vermiştik. Bu dönemde de bu destek sürecek” dedi.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın ücretsiz biniş destek ödemesinin 2021 yılından itibaren aynı şartlarda devam etmesi ve öğrenci-indirimli bilet fiyatları ile yolculuk destek ödemesi miktarlarının belirlenmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi. Başkan Büyükakın ayrıca “Yoksunluğu tespit edilmiş 8 Bin öğrenciye 10 Milyon TL bütçe ile tablet vereceğiz. Bu arada SUMP Kocaeli adı verilen ‘Yaya hareketliliğini artırma’ amaçlı Avrupa Birliği projesine başvuracağız. Bunun için yetki istiyoruz. Başvuru yapmamız gerekiyor. Bu proje onaylanırsa Avrupa Birliği’nden 2.125 Milyon TL fon almış olacağız” dedi. Her iki teklif de oy birliği ile komisyona gitti.

Meclisin önemli gündem maddeleri arasında olan Halkevi durağında eski balık pazarının yerine kurulan yeni Pişmaniyeciler Meydanı’nda satışa açılacak olan 2 pişmaniye dükkanı ve 1 büfenin kiraya verilmesi için encümene yetki verilmesi onaylandı. Büyükakın’ın encümene yetki verilmesiyle ilgili maddenin kabul edilmesiyle kiraya verilecek satış ofisleriyle ilgili ihale tarihi ise Aralık ayında karara bağlanacak.

Öte yandan büyükşehir ve ilçe belediyelerinin 2021 yılı tahmini bütçesi de komisyona gönderildi. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi, bütçe görüşmeleri için 26 Kasım’da toplanan mecliste belirlenecek. Geçtiğimiz sene 2 milyar 775 milyon TL olan Büyükşehir’in bütçesinin ne kadar olacağı merak ediliyor

Facebook Yorum

Haberi Paylaş