Kartepe CHP’de 4 aday başkanlık için yarıştı

Kartepe CHP’de 4 aday başkanlık için yarıştı15

CHP İl Yönetimi’nin “parti görevini yapamadığı” gerekçesiyle görevden aldığı Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda ve 16 kişilik yönetim kurulu için bugün olağanüstü kongre yapılıyor. Kartepe Uzunçiftlik Düğün Salonu’ndaki kongrede görevden alınan Tevfik Mayda ile birlikte Nilay Merttürk, Murat İskenderoğlu ve Cihat Çakır başkan olabilmek için yarışıyor.

Kongreyi İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar, İzmit  Beleditye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, ilçe başkanları, eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, önceki dönem İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve çok sayıda partili takip etti. Kongrenin divan başkanlığını Fahri Örengül yaparken, katipliklerini ise Beyhan Korkmaz ve Şermin Tekgümüş üstlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İl Eğitim Sekreteri Hikmet Koçoğlu, Tevfik Mayda’nın görevden alınmasına neden olan gerekçeli kararı okudu.

Koçoğlu şunları söyledi: “İlçe binasının genellikle kapalı kalması, partililerin ve vatandaşların örgüte ulaşamaması; Yönetim toplantılarının gerekli çoğunluk sağlanmadan yapılıp karar alınması; Yönetimin 3 kez üst üste toplanamaması; İl başkanı ve yönetiminin ısrarlarına rağmen parti binasının sürekli açık kalması için personel alınmaması; Meclis üyeleri ile koordine olunamaması; Kartepe’deki sorunların kamuoyuna yansıtılamaması; Genel başkanımızın Kocaeli ziyareti sırasında vapurdan inerek programı terk etmesi; Genel merkez başta olmak üzere parti adına olumsuz beyanlarda bulunması.”

Gerekçeli karar okunduktan sonra Tevfik Mayda kürsüye geldi. Mayda, “Genellikle kapalı kalan ilçe başkanlığı konusu var. 17 Mart 2020’de genel merkezden genelge geldi. Pandemi nedeni ile toplantılarınızı iptal edin, misafir kabul etmeyin dediler. Buna rağmen 14-15 kişilik toplantılar yaptık, yapıyoruz da. Alınan kararı şiddetle reddediyorum. Kartepe’de 150 delegenin kararını yok sayamazsınız. Partinin kapısını kimseye kapatmadım. Ben bu örgütü rehabilite etmek için geldim, ben CHP menfaatini her şeyden önce tutarım” dedi. Mayda daha sonra neden tekrar aday olduğunu da açıkladı.

CİHAT ÇAKIR

Başkan adaylarından Cihat Çakır, “Biz bu örgütle iç içe, önce Kartepe’yi sonra ülkeyi iktidara götüreceğiz. Kongreden sonra bunu bütün kamuoyu görecek” dedi. Nilay Merttürk ise, “Kartepe’nin CHP ihtiyacı var dedi. Bugün tartışmaları, hesaplaşmaları bırakalım. En güzel zamanlarımızı çalanlara inat safları daha da sıkılaştıralım. Birlikte bu ülke için inatla azimle çalışmak vatandaşlara dokunmak zorumdayız” ifadesini kullandı. Murat İskenderoğlu da konuşmasında, “Kartepe’de buluşmayı hedefledik. Son seçimlerdeki başkanımızın aldığı 20 bin oy, başka partiye 6 bin oy bizi yaklaşık 33-35 bin barajına getiriyor. Bu baraj da bizi Kartepe’de yürütecek sayıya yaklaştırıyor” dedi.

OTURARAK ÇALIŞILMAZ

Kongrede son konuşmayı İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı yaptı. Yıldızlı, “Geldiğimiz zaman biz siyaseti sokakta yapacağız dedik. Kocaeli’nin 472 mahallesi var. 250’ye yakınını ziyaret ettim. Sadece fotoğraf çektirmek için değil. Çünkü kongrede 636 delegenin hepsinin oyunu aldım; bana oy vermeyen kimse yoktu kongrede. Vatandaşa seçimden önce dokunmak lazım. Partide oturarak iktidara gelinmez. Biz burada oturma şansına sahip değiliz. Herkes sokakta olacak. Kimsenin bahane üretmek için bile bir şeyi olmayacak. İktidar istiyorsak vatandaşa dokunacağız. İktidar istiyorsak birlik olacağız. Başka çare yok.

TEVFİK ABİNİN İCRASI KÖTÜ

Kartepe’yi neden görevden aldığımızı sıraladık. Tevfik abinin edebiyatı iyi ama icrası kötü. CHP’de çalışma vakti. 5 kişiyle toplantı yaparak iktidar olunmaz. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Mahalle temsilcileri meselesinde göreve geldiğimden beri her 15 günde bir söylüyorum. Yarın seçim olsa ne yapacağız? Kartepe’deki sandıkların boş olmasını içine sindirebiliyorsanız benim için bir şey yok. Lütfen gençlerin önünü açın. Ben genel merkeze gerekçeli kararı gönderdim. Genel merkez verdi vermedi bilemem. Bu benim işim değil. Bu kongrenin CHP ye başarılar getirmesini temenni ediyorum. 4 adaya da başarılar diliyorum” dedi.

TEVFİK MAYDA’NIN LİSTESİ

Latif Akbulut, Müge Altın, Osman Bakar, İbrahim Çetinkaya, İsmet Demirel, Melek Dizmen, Abdurrahman Karaduman, İbrahim Kecin, Erkan Neroğlu, Cemil Saraç, Nalan Seçkin, Ramazan Senem, Damla Demir Seymen, Önder Şirin, Orhan Topçu, Hayati Versan.

 

CİHAN ÇAKIR’IN LİSTESİ

Sevgi Ağra, Metin Akçay, Özge Akdoğan, Feza Asan, Aybüke Asan, Yasin Çakmak, Fatih Harbi, Yasemin Kıran, Alp Köroğlu, Fikret Merttürk, Erdal Peçin, Elif Seret, Soner Serman, Savaş Şafak, Bülent Şahin, Turgut Uygun.

NİLAY MERTTÜRK’ÜN LİSTESİ 

İsmail Akbal, Sibel Arslancan Bakaç, Eyüp Çalış, Sefa Çelebi, Taner Doğan, Ümit Gürcan Karamert, Fulya Kaya, Ülkü Keskin, Nurcan Kurşunoğlu, Tamer Kösemen, Kenan Özsoy, Salih Sancar, Hilmi Selçuk, Ahmet Şenol, Özkan Topuz, Özden Yıldız.

MURAT İSKENDEROĞLU’NUN LİSTESİ

Esra Baş, Avni Baydar, Özcan Çapaoğlu, Yavuz Eren, Onur Karaten, Duygu Kotil, Pervin Kurt, Olcay Özçelik, Murat Özen, Funda Sesli, Recep Şahmar, Üzeyir Tanrıverdi, Mustafa Tunç, Emel Umut, Serhat Yalçın, Cevat Yiğiter

Facebook Yorum

Haberi Paylaş