Kandıra GİOSB’ta işler yolunda gidiyor: “Yolumuza taş koymayın”

Kandıra GİOSB’ta işler yolunda gidiyor “Yolumuza taş koymayın”1

Yapımı tüm hızıyla süren Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol son günlerde bazı haber sitelerinde çıkan iddialara ilişkin açıklama yaptı. OSB’deki tüm çalışmaların ve açılan ihalelerin KocaeliValiliği’nin denetimi ve gözetiminde yapıldığını hatırlatan Mehmet Başol, “Tüm işlemlerimiz şeffaf olmasına rağmen ne var ki bazı çevrelere kendimizi anlatamıyoruz. Bu gibi algılar yolumuza taş koyuyor.

31 Mart 2021 tarihinde fabrikaların kurulacağı alandaki yol ihalesini yaptık. Ancak bazı yayın organlarında hafriyat ihalesi yaptığımız yazıldı. İhaleye 5 firma teklif verdi. Yapılan incelemede 4 firmanın dosyalarında önemli evrak eksiklikleri görüldü. Ve elendiler. 28 milyon lira keşif bedelli olan ihaleyi, Karacayol firması kazandı. Firma ile indirim pazarlığı yaptık. Yüzde 30 indirim uyguladı. Yapılan indirim ile en düşük teklifi veren firmanın 2 milyon lira altına indirildi” dedi.

: 2008’de gündeme getirilmesinin üzerinden geçen 11 yıl sonra temeli atılan Kandıra Gıda OSB alanındaki hafriyat ve zemin dolgu çalışmaları son aşamaya getirildi. GOGUSER firması bölgede çok sayıda iş makinesini çalıştırıyor.

Mehmet Başol, sözlerine şöyle devam etti: “İhaleyi kazanan Karacayol firması, 80 kadar fabrikanın kurulacağı bölgede, fabrika aralarındaki yolları ve çevre yolları yapacak. Yapılacak iş basit değil, önemli bir iş. Yolların zemin sağlamlaştırması için önce kazı yapacak ve çıkan nebati hafriyatı Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği alana dökecek. Kazılan alanları ocaklardan taş getirip dolgu yapacak ve sıkıştıracak. Sıkıştırılan taşların üzerine ise dolgu malzemeleri serip yine sıkıştıracak. Sadece bu çalışma bir yıl kadar sürecek.

Karacayol ile fabrika alanındaki hafriyat ve dolgu işini yapan GOGUSER firmasının birbirleriyle alakaları yok. Daha önce gerçekleştirdiğimiz hafriyat ihalelerini kazanan GOGUSER halen sahada çalışıyor. Hafriyatta son yaptığımız ihalenin süresi bitmedi. Üç ay daha sahada çalışacaklar. Daha önce 3 kez hafriyat ihalesi yaptık. Son bir ihalemiz kaldı. GOGUSER firması kalan üç ayını da tamamlayınca son ihalemizi gerçekleştireceğiz. Mevcut firma mı yoksa başka bir firma mı ihaleyi alacak onu bilemem. Bunun kararını, devlet görevlilerinin bulunduğu komisyon karar verecek.

BÜYÜK EMEK HARCIYOR: Kandıra Gıda OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra görevden alınan yönetim kurulu başkanının yerine atanmıştı. Proje de Başol’la birlikte adeta yeniden hayat buldu.

Kandıra Gıda OSB tamamlandığında Türkiye’de kendi alanında tek olacak. Bu yatırımı ilimizden alıp kendi illerine götürmek isteyen çok sayıda siyasetçi var. Ama ilimizdeki siyasetçilerin ağırlığı sayesinde yatırım Kocaeli’nde kaldı. Bu bölgede ciddi işler yapılıyor. 80 kadar fabrika yapılacak. 10 binin üzerinde istihdam yaratılacak. Tesisler kurulacak. Ürün satış noktaları açılacak. Ciddi bir merkez oluşturulacak. Böylesi önemli bir merkezin alt ve üst yapıları da eksiksiz ve sorunsuz olmalı. Biz bunun için temkinli hareket ediyoruz. Yolların ihalesini yaptık. Önümüzdeki süreçte bu bölgede doğalgaz, elektrik, su ve diğer iletişim hatların alt yapılarının ihalelerini yapacağız.

HUMMALI ÇALIŞMA: Türkiye’nin gıda merkezi olacak Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde hafriyat çalışmaları son aşamaya geldi.

YATIRIMCILAR 2022’DE GELMEYE BAŞLAYACAK

Kandıra Gıda OSB projesine sanayicilerin çok önem veriyor. OSB’nin henüz proje aşamasında olduğu sırada bile 58 yatırımcı ile anlaştık. Biz 2022 yılının sonuna kadar alt yapıların tamamını bitireceğiz. Ardından da anlaşma yaptığımız yatırımcılar gelip kendi tesislerini kurmaya başlayacak. Şimdilik 58 yatırımcımız hazır bekliyor, zamanla 80 yatırımcıya çıkacak. Tesisleri 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yıldönümünde hizmete açmayı hedefliyoruz. Tesis alanı içerisinde peynir fabrikası, fındık fabrikası, çikolata, şekerleme, süt ve süt ürünleri, et ürünleri, hazır gıda ve ambalajlama ile ilgili fabrikalar kurulacak.”

Facebook Yorum

Haberi Paylaş