Derince Sıfır Atık Projesinde de Örnek Oluyor

CALISMALAR 1

“Sıfır Atık” projesi kapsamında birbirinden önemli uygulamaları hayata geçiren Derince Belediyesi bu alandaki çalışmalarıyla örnek oluyor

Geri Dönüşüm Çalışmaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünü yaptığı Sıfır Atık Projesi, yurt genelinde olduğu gibi Derince’de de yoğun ilgi görüyor. Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün büyük önem verdiği “Sıfır Atık” projesi kapsamında ilçe genelinde önemli çalışmalara imza atılıyor. Atık yağların toplanmasından tekstil kumbarasına, atık pillerin geri dönüşüme kazandırılmasından cam atıkların alınmasına kadar düzenlenen kampanyalara halkın gösterdiği ilgi de gün geçtikçe artıyor. Derince Belediyesi’nin öncülüğünde ilçede geri dönüşüme önemli katkı sağlayan bir diğer uygulama ise dal öğütme makinesi ile yapılıyor.

Çevreye ve Ekonomiye Katkı

2019 yılı sonu itibariyle ilçede kullanılmaya başlanan dal öğütme makinesi ile belediye ekipleri bir yıllık süreçte topladıkları 150 ton dal, ahşap mobilya atıkları ve tahta parçalarını öğüterek, odun talaşı haline getirdi. Kaba malzeme olması nedeniyle depolanma alanından tasarruf sağlayan bu uygulama ile iri hacimli atıkların minimizasyonu ve ekonomiye kazandırılması sağlanıyor. Çevreye ve ekonomiye önemli oranda katkı sunan dal öğütme makinesinin kullanımı ile ilçede hem vatandaşların kesip muhtelif noktalara bıraktığı hem de belediye ekiplerinin parklarda budadıkları dalların tamamı geri dönüşüme kazandırılmış oluyor. Derince Belediyesi yetkilileri ilçe genelinde “Sıfır Atık” projesi kapsamında yapılan faaliyetlerle ilgili bilgi almak isteyen vatandaşların 2330242 numaralı telefonu arayabileceklerini belirtti.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş