Başkan Büyükakın, Üretimin ve yatırımın yanındayız

Başkan Büyükakın, Üretimin ve yatırımın yanındayız3

Başkan Büyükakın, “İstihdama katkı sunan, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için kafa yoran her iş insanımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Büyükakın,

“Üretimin ve yatırımın yanındayız” 


Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr Tahir Büyükakın, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi MESS Teknoloji Merkezi ve Makine İhtisas OSB ile İMES OSB’de yer alan 40 fabrikanın açılış töreni sonrası iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi. Yatırım ve üretim başta olmak üzere Türkiye’nin ve özellikle Kocaeli’nin küresel bir üretim ve teknoloji üssü hâline dönüştürülmesinde ki kararlılığı üzerine yapılan değerlendirmeler sonrası bir açıklama yapan Başkan Büyükakın, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak her daim yatırımcımızın ve üretim gerçekleştiren iş dünyamızın yanındayız. İstihdama katkı sunan, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için kafa yoran her iş insanımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“İSTİHDAM OLUŞTURAN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın katılımlarıyla video konferans metoduyla gerçekleşen törende, İMES OSB’de ki 32 adet fabrikanın açılışına katılan ve burada iş dünyasının temsilcileriyle görüş alışverişi yapan Başkan Büyükakın,  “Dilovası İMES OSB’de, makine, makine yan sanayi, demir-çelik, otomotiv yan sanayi, plastik enjeksiyon, ısıl işlem ve cam sanayi gibi alanlarda faaliyet gösteren 32’si yabancı sermayeli olmak üzere 308 firmada 8500 kişi istihdam ediliyor. Ülkemizin üretim kapasitesine ve istihdam oluşturan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini sarf etti.

“2023 YILINA KADAR 10.000 İSTİHDAM HEDEFLEMEKTEDİR”

İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde açılışı gerçekleştirilen 32 firmanın toplam yatırım bedeli tam 1 Milyar TL olmasının da çok önemli olduğunu açılış sonrası yaptığı açıklamada dile getiren Başkan Büyükakın, “Son teknolojik makine ve teçhizat altyapısı ile donatılmış olan fabrikaların olması da Kocaeli’nin küresel bir üretim ve teknoloji üssü hâline dönüştürülmesine de büyük katkı sunacaktır” diye konuştu. Açılışı gerçekleştirilen fabrikaların Makine, Otomotiv, Savunma Sanayi ve birçok sektöre ürün üreten olmasını da değerlendiren Başkan Büyükakın, “32 fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 500.000 tonun üzerindedir. İnsan kaynağı alanında ise toplamda 1600’ü aşkın kişiye olanak sağlıyor. İnşallah 2023 yılına kadar 10.000 istihdam hedeflenmektedir. Türkiye’nin ekonomisine katma değer oluşturan İMES Dilovası OSB, her geçen gün büyümesi, teknolojik olarak gelişmesi ve ülkemizin gücüne güç katması çok kıymetlidir” açıklamasını yaptı.

“1 MİLYAR TL’LİK ALTYAPIYA SAHİP İMES OSB”

İMES sanayi sitesinde başlayan, ülkesine sevdalı, vatan aşkı ile sorumluluklarının bilincinde olan girişimcilerin öncülük ettiğini de vurgulayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, Kocaeli-Gebze VI. İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Başkanlığı dönemindeki yönlendirmesi ve desteğiyle 1999 yılında Türkiye ekonomisine yüksek katma değer ürettiğini de özellikle söyledi. 32 Fabrikanın açılışı yapıldığı İMES OSB’de yıllık kilogram başına düşen 6.9 dolar ile toplam 750 milyon dolar ihracat yapıldığını da belirten Başkan Büyükakın, “1 Milyar TL’lik altyapıya sahip İMES OSB, Türkiye’nin en büyük makine kümesi olma gururunu da bizlere bugün bir kez daha yaşattı. Türkiye’nin Sanayi Gücü olan İMES OSB, inşallah önümüzde ki dönemlerde daha büyük atılımlara da ulaşacaktır” dedi. Sanayi Üniversite, Sanayi yerel yönetimler işbirliğine de değinen Başkan Büyükakın, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak sanayicilerimizle işbirliğimizi daha da artıracağız. Özellikle nitelikli personel yetiştirilmesinde daha fazla sorumluluk alacağız. Bu konuda yatırımcımızın beklentilerine cevap verebilmek adına meslek eğitimlere olduğundan daha fazla destek vereceğiz” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş