İNSAN VİCDANLI YAŞADIKÇA İNSANCA YAŞAR

nejdet özmen köşe yazarı

Vicdan doğal bir mahkemedir.Bir değer yargıcıdır,aslında akılla kalp arasında bir uyumdur.Millet olarak vicdanlı bir milletiz bu hasletlerimizle de övünürüz.Çünkü bizim kültürümüz değerler üzerine kuruludur.Vicdan hep mazlumun,haklının ,yanında yer alır.Onun için toplumumuzda yapılan yardımlaşma ve dayanışma örneği gösterenlere “Ne vicdanlı insan” Demiyormuyuz?

Benim asıl meramım ,toplumda her türlü gücü iktidarı elinde bulunduranların bu vicdan konusunda hep çatışma halinde olduklarıdır.Sosyal vicdandan en çokta onlar bahsederler.”Ele verir talkını kendi yutar salkımı deyimi tam da bunlar için söylenmiştir..Allah böylelerine de akıl vicdan versin, hep bu yönde niyet etmeliyiz bunlara.

Hep duyarız ya;

“Maşeri Vicdan” toplumsal dengeyi sağlayan yani toplumsal vicdandır..Çünkü hep doğruyu güzeli adaleti arar bu vicdan,

Bu vicdanin bile ,gün geçtikçe adına ne derseniz deyin ,sarsıntıya uğradığını düşünüyorum.Özellikle Ramazan ayı on bir ayın sultanı diyoruz ve dinimizde de önemli ve seçkin bir yeri vardır.Kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır.Yardımlaşma ve dayanışmanın olduğu bu mübarek günlerin bereketinden dolayı özellikle ihtiyaç sahibi garibanları doyurmak ihtiyaçlarını gidermeyi başarmayı Cenabı Allah tüm insanlarımıza nasip etsin diyorum.

Türk toplumunun kültüründe maya tutmuş bu vicdanlı davranışımızı bu günlerde cömertçe ortaya koymuyor muyuz? Bu Pandemi döneminde herkes ,sosyal mesafe ve maske, temizlik konusunda daha titiz davranmalıdır.

Ne canlarımızı kaybettik.

Güzel günlere doğru insanların maskesiz hastahanelerin insansız olduğu inancimla, sağlıkla kalın yüzümüzün yüreğimizin gülümseyeceği nice yarınlara…..

Haberi Paylaş