Ücretsiz Olacak

427690913_241581109044026_8016968412244707866_n

Teleferik hattının ilk sürüşlerinin yapıldığı toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, hattın halkın kullanımına 25 Mart’ta açılacağını ve 15 Nisan’a kadar ücretsiz olacağını belirtti.
kartepe’de turizm için büyük bir adım olarak nitelendirilen Kartepetelefirik Hattı kocaelibuyukşehir Belediyesi tamamlandı ve bugün yapılan törenle resmen halkın kullanımına açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından yapılan tanıtım toplantısına Vali Seddar Yavuz, akparti Milletvekilleri Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sami Çakır,akparti İl Başkanı Şahin Talus, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, MHP ve BBP yöneticileri ve protokol üyeleri katıldı.

 

 

Teleferik hattı ile ilgili teknik bilgi veren Raylı Sistemler Daire Başkanı Fatih Gürel, teleferik hattını ağaç kesmeden ekstra maliyetleri göze alarak yaptıklarını belirtti. Seyir keyfi yüksek bir hat oluşturduklarını söyleyen Gürel, “Güvenlik açısından iki ayrı yolcu tahliyesini en yakın istasyona yapacak şekilde ürettik. Halat atma nedeniyle sistem duruyor. Bu nedenle direklere halat detektörleri koyduk. Kabinler, kamera, bas konuş, yangın alarm detektörleri bulunuyor. Acil durumlarda müdahaleyi ön görüyor. Renklerimiz yeşil siyah oldu.

Kuzuyayla’da yapacağımız tesisler de önümüzdeki yıla kadar tamamlayacağız. Telesiyej ve kayak pistlerimiz için ihaleye çıkacağız. Kuzuyayla meydanın geçtiğimizde telesiyej transfer noktası ile zirveye ulaştıracağız. Buradan 4 adet kayak pisti oluşturacağız. Mavi pist seviyesinde olacak. Daha çok amatörlerin ve başlangıç seviyesindeki kayakçıların kullanacağı pistler olacak. Toplamda 3 telesiyej ve 4 kayak pisti olacak. Bölgeyi 365 gün çalışacak bir yer haline getireceğiz” dedi.

 

 

 

 

Tarihi bir gün yaşandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Sonunda o çok konuşulan ama yapılmayan teleferik hattını yaptığımız için mutluyum. Bazı şeyler şehrin hafızasına girmeli. Kartepe’de böyle bir hattın yapılması hiç tartışmasız bir vizyon. Kuzuyayla 12 bin hektar alanda yapılacak çalışma vizyon ve hedef olarak takip edeceği ve başarmak zorunda olduğu yer bu alan. Biz sadece çok önemli bir kısmını yaptık ve yapıyoruz. Green Park Otel’inde içinde bulunduğu bu alanın içini doldurmamız gerekiyor. Biz buranın tamamını planlayacağız. Bunu aklınızdan çıkarmayın ve bunu sahiplenin. Bu açılış değil, sürüşü başlatacağız. İnce işlerin tamamlanmasıyla 25 Mart’a halkın kullanımına açılacak. İncik boncuk işler ama bitmesini istiyorum. 25’inden bayramın sonuna kadar ücretsiz olacak. Gerçekten çok duygulandım ve çok heyecanlıyım” dedi.
AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli’nin turizminin kaderini değiştiren böylesi bir yatırımın hayata geçmesinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve ekibini kutladı. Kocaeli’nin turizm rakamlarını açıklayan Vali Seddar Yavuz ise “2 milyon 300 bin geceleme yaşandı. Bunun 400 bini yabancı uyruklu. Bu teleferik hattı ile bu rakamlar kat kat artacaktır. Bu projeyi yapan Büyükşehir Belediye başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum” dedi.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş