Üç Kıtanın Merkezi Türkiye’yi, Küresel Bir Üretim ve Teknoloji Üssü Hâline Dönüştürmekte Kararlıyız

Üç Kıtanın Merkezi Türkiye’yi, Küresel Bir Üretim ve Teknoloji3

Üç Kıtanın Merkezi Türkiye’yi, Küresel Bir Üretim ve Teknoloji Üssü Hâline Dönüştürmekte Kararlıyız

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Teknoloji Merkezi ve İMES Organize Sanayi Bölgesinde yer alan 32, Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde de 8 yeni fabrikanın toplu açılış töreni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın MESS Teknoloji Merkezinden video konferansla katılımlarıyla  Makineciler Organize Sanayi Bölgesi ve İMESS Organize Sanayi Bölgesi Mükemmelliyet Merkezi Tören alanında gerçekleşen programa; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Fikri Işık ve Cemil Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanları, sanayiciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmalarında; “Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Bu anlamlı program münasebetiyle Siz sanayicilerimizle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zafer Haftasının içerisinde ve 30 Ağustos Zafer Bayramının arifesin de böyle bir töreni yapmak gerçekten bizler için çok büyük anlam taşıyor. Bizleri Muharrem Ayına ulaştıran Rabbimize hamd ediyoruz.  Muharrem ayı tüm Müslümanlar için rahmet, aynı zamanda bir acının da ayıdır. Kerbela’da Peygamber Efendimizin reyhan çiçeği Hz.  Hüseyin günlerce aç ve susuz bırakılmış ve ehlibeytten 72 kişiyle birlikte şehit edilmiştir. Tüm Kerbela şehitlerini rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyoruz. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi onların üzerine olsun.

“Türk Sanayisi Katma Değer Sağlamaya Devam Ediyor”

Kendi alanında dünyada tek olan MESS Teknoloji Merkezi’ni ülkeye kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan;  “200 milyon liralık bir yatırımla hayata geçen ve yılda 40 bin kişiye 400 bin saat ücretsiz eğitim verebileceğimiz bu merkezle inşallah rekabetçi teknoloji alanında yeni bir çığır açacağız. Türkiye’nin potansiyeline inanan, ülkemizin aydınlık geleceğine yatırım yapan tüm müteşebbislerimize şahsım ve milletim adına şükranlarımızı sunuyorum. Türk sanayicisi ekonomimizin tökezlemesi için ellerini ovuşturanlara inat, üretmeye, katma değer sağlamaya, insanımız için istihdam oluşturmaya devam ediyor. İş dünyasının tam bir seferberlik ruhuyla çalıştığını görmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Covid-19 salgınında birçok ülke ekonomik bakımdan durgunluk yaşarken Türk ekonomisi toparlanma sürecini başarıyla yürütüyor. Salgın şartlarına rağmen ne özel sektörümüz ne de kamu kuruluşlarımız yatırımlarına ara verdi. Normalleşme takvimiyle beraber bir taraftan kayıpları telafi ederken diğer taraftan mevcut yatırımlarımıza yenilerini ekliyoruz. Uluslararası şirketler Asya merkezli üretim ağına alternatif oluşturmak için yeni arayışlara yöneldiler. Sanayisi, üretim kapasitesi, rekabetçi fiyatları, nitelikli iş gücü, coğrafi konumu, güçlü sağlık ve ulaşım altyapısıyla Türkiye bu arayışların en gözde ülkelerinin başında geliyor.”

“Türkiye’nin Yakaladığı İvmenin Hızı Daha Da Artacaktır”

Salgın döneminde birçok firma  daha önce hiç varlık göstermediği ya da kısıtlı pazar payının olduğu ülke ve bölgelere açılma imkânı buldu. İhracat odaklı çalışan şirketlerin müşterisi yelpazesini genişlettiklerini gördük.  İnşallah dünya genelinde salgının etkileri azalıp, taşlar yerli yerine oturdukça Türkiye’nin yakaladığı ivmenin hızı daha da artacaktır. Ülkemiz sadece sağlık turizmi ve hizmetlerinde değil, ihracattan üretime tarımdan sanayiye kadar her alanda Covid-19 sürecinden güçlenerek çıkacaktır. Birileri istemese de biz 3 kıtanın merkezi Türkiye’yi küresel bir üretim ve teknoloji üssü hâline dönüştürmekte kararlıyız. Bunun altyapısını son 18 senede attığımız adımlarla zaten oluşturduk”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülke için hayal kuran, projesi, fikri olan her kesimden insana güçlü destek verdiklerini belirterek; “Müteşebbislerimizi bürokrasinin ataletine bırakmadığımız gibi faiz lobisinin acımasızlığına da hiçbir zaman terk etmedik. Esnafımızı, sanayimizi, çiftçimizi, işçimizi yüksek faiz yükünün altında asla ezdirmedik.”

“Orta-Yüksek Teknolojili Bir Üretim Yapısına Geçtik”

Büyük ölçekli yatırımlar için 21 endüstri bölgesi ilan ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “85 teknoparkımız, 1607 Ar-Ge ve tasarım merkezimizle yeni teknolojileri geliştiren ülke idealimize bir adım daha yaklaştık. Teknoparklarımızda üretilen teknoloji ürünlerinin ihracatı 4,8 milyar dolara yükseldi. 2002’de sanayi üretiminin ekonomik karşılığı 72 milyar lirayken, 2009’da sanayiden elde ettiğimiz gelir 954 milyar liraya ulaştı. Keza 2002 yılında imalat sanayimizin ihracatı 33 milyar dolarken, 2009’da bu rakam 172 milyar doları buldu. Bu süreçte sadece ihracatı artırmakla kalmadık, aynı zamanda ihracatın kompozisyonunu da değiştirdik. 60 yıllık hayalleri olan Türkiye’nin Otomobili fabrikasının temellerini yine bu dönemde attık. Sağlık tesislerinden ulaşım ve sulama projelerine kadar hiçbir konuda planları ertelemedik, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımlara hız kesmeden devam ettik.’’

“Büyük ve Güçlü Türkiye’yi İnşa Etmek İçin Var Gücümüzle Çalışacağız”

Bahanelere sığınmadan, zorluklara aldırmadan büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmek için koşacak, koşturacak, var gücümüzle çalışacağız. 18 yılda elde ettiğimiz hiçbir kazanım bize altın tepside sunulmadı. 2002’de başlayan hizmet yolculuğumuz asla dikensiz bir gül bahçesi olmadı. Devletin içine çöreklenmiş çetelerle, idari maslahatçı bürokrasiyle, gazete manşetleriyle siyaseti dizayn eden medya ile mücadele ettik. Türkiye düşmanlarına tetikçilik yapan DEAŞ’ından PKK’sına, DHKP-C’sine kadar eli kanlı terör örgütleriyle mücadele ettik. Ağaç bahanesiyle sokakları ateşe veren, esnafımızın malını, mülkünü yağmalayan çapulcularla mücadele ettik. Devletin namuslarına emanet ettiği silahı, tankı, topu, uçağı millete karşı kullanan FETÖ’cü hainlerle mücadele ettik. Ülkemiz, milletimiz ve demokrasimiz için attığımız her adımı yargı yoluyla engellemeye çalışan çapsız muhalefetle mücadele ettik. Türkiye’yi kendi karanlıklarına mahkûm etmek için her yolu mubah gören millet, memleket düşmanı, faşist zihniyetle mücadele ettik. İnsanımızın birlik, beraberlik ve ebedi kardeşliğine kasteden mezhepçi fanatiklerle mücadele ettik. Üretmeden, ter dökmeden, hiçbir riske girmeden servetine servet katmaya alışmış faizci lobilerle mücadele ettik. Ne küresel güçlere ne darbeci zihniyete ne terör sevici yapılara ne de milletimizin kanını emen tufeylilere boyun eğdik. Milletin emanetini, ülkenin sırtına kene gibi yapışmış, azgın azınlığın ihtiraslarına kurban etmedik.

“Türkiye, Satın Alma Gücü Paritesine Göre Dünyanın En Büyük 13. Ekonomisi”

18 yıl önce ekonomide, IMF’siz adım dahi atamayan Türkiye, bugün satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 13. ekonomisidir diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, parasını ödeyemediği için hastalarını rehin alan bir ülkeyi, dünyada parmakla gösterilen bir sağlık sistemiyle kendilerinin tanıştırdığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan;   insansız hava araçlarıyla dünyanın en ileri teknolojisine sahip 4-5 ülkesi arasında olduklarını, savunma sanayiinde “Dünyanın en büyük 100 şirketi” sıralamasında Türkiye’den 7 firmanın bulunduğunu, müteahhitlik hizmetlerinde dünya ikincisi, tarımsal hasılada yine Avrupa’da lider durumda olduklarını, kalkınma yardımlarında millî gelire oranla yine ilk sırada olduklarını belirtti. Bir dönem krizlerle siyasi istikrarsızlıklarla konuşulan bir ülkenin bugün başarılarıyla, Karadeniz’de yaptığı devasa doğal gaz keşifleriyle, Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği sismik araştırmalarıyla gündeme gelmesi hiç şüphesiz sabrın, gayretin ve inancın bir sonucudur. Birkaç milyar dolarla ülke ekonomisinin çökertildiği, ülkenin kaynaklarının bir avuç seçkine peşkeş çekildiği, terörle, şiddetle vandallıkla siyasetin şekillendirildiği eski Türkiye manzarası artık tamamen tarihe kavuşmuştur. Devlet-millet sırt sırta verdikçe inşallah ülkemizin bu başarı grafiği yükselmeye devam edecektir.

“Akıllı, Dinamik ve Hedef Odaklı Bir Sanayileşmeyle Vites Yükseltip Çok Hızlı Yol Almamız Şart”

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bir taraftan imalatı, istihdamı artırırken, eş zamanlı olarak da inovasyona, katma değeri yüksek teknolojik ürünlere yönelmemiz şart. İmalat sanayimizin teknolojik dönüşüm ve verimlilik eksenlerinde kendini yenilemesi artık kaçınılmazdır. Yerlileşmeyi ve kendi kendine yeter hâle gelmeyi merkeze alarak küresel rekabette bizi öne geçirecek yeni sıçrama alanları oluşturmalıyız. Akıllı, dinamik ve hedef odaklı bir sanayileşmeyle vites yükseltip çok hızlı yol almamız şart. Teknoloji odaklı sanayi hamlesi programıyla tüm bu hedefleri gerçekleştirme yolunda tarihî bir adım attık. Bu program kapsamında titiz bir çalışmayla ülkemiz için kritik öneme sahip ürünleri tespit ettik. Ayrıca robotik, eklemeli imalat, ileri malzemeler, çip teknolojisi, elektrikli ve insansız ulaşım sistemleri gibi konularda da iddiamızı ortaya koyduk. Kıymetli dostlar bugün MESS Teknoloji Merkezi’ni hizmete almanın ve Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programını açıklamanın yanında farklı sektörlerde 40 fabrikanın da açılışını yapıyoruz. Toplamda 4 milyar liralık bir yatırımla 4 bin vatandaşımıza doğrudan, 10 binlerce insanımıza dolaylı istihdam imkânı oluşturan şirketlerimizin her birini gönülden tebrik ediyorum. Türkiye’nin gelişmesi, kalkınması, 2023 hedeflerine ulaşması uğrunda gayret gösteren tüm girişimcilerimize şahsım milletim adına içtenlikle teşekkür ediyorum.” diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yatırımları için firmalara teşekkür ederek,  firma sahiplerine bol ve bereketli kazançlar diledi.

Vali Seddar Yavuz ise törende yaptıkları konuşmalarında; “Sayın cumhurbaşkanımız öncelikle zaati devletlerinizi ve sanayimize göstermiş olduğunuz hedef ve vizyon, bilim ve sanayi üssü Kocaeli’den saygılarımı arz ediyorum. Bugün sizlerin verdiği destek ve vizyonla hizmete açacağımız 8 fabrikanın yaklaşık yatırım bedeli 2,7 milyar lira olup, yıllık 500 milyon dolar ihracat yapmak hedefindedir. Ayrıca şuan 2 bin 600 kişilik istihdam sağlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz OSB, yıllık 1,1 milyar dolar ihracat yapmakta, orta ve yüksek teknoloji kullanmaktadır. Özellikle dünyayla yarışan, rekabet eden Türkiye’nin yarışçı ve rekabetçi yüzü olan Kocaeli’de sizlerin teşrifleriyle bu hizmetleri açmak bizim için ayrı bir onur ve şeref olmuştur.” diyen Vali Seddar Yavuz, açılışı yapılacak tesislerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, MESS Teknoloji Merkezinin açılışını ise yapay zekâ robot tarafından getirilen sanal açılış butonuna basarak tören alanlarında bulunan protokol üyeleri de kurdele keserek ilimizde hizmete başlayacak olan 40 fabrikanın açılışını gerçekleştirdiler.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş