Torba yasa meclise geliyor, ev hanımlarına emeklilik yolu

Torba yasa meclise geliyor, ev hanımlarına emeklilik yolu

Ekonomide yeni torba yasa geliyor. 80 maddelik torba yasada en dikkat çekici başlıklardan biri ev hanımlarına emeklilik hakkı getirilmesi. Ayrıca deprem bölgesinde fahiş fiyat artışı yapanlara para cezası katlanacak. Öte yandan torba yasada şans oyunlarında ikramiye dağıtım oranının da artırılacağı belirtilirken çek ibraz yasağının da süresi uzatılacak.

Ekonomiyle ilgili yeni bir torba yasa Meclis’e sunulmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 80 maddeyi içeren bu torba yasada, ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi en dikkat çekici değişikliklerden biri olarak öne çıkıyor. Ayrıca, deprem bölgesinde fahiş fiyat artışı yapanlara daha ağır para cezaları getirilmesi planlanıyor. Torba yasada ayrıca şans oyunlarında da ikramiye dağıtım oranlarının artırılacağı belirtilirken, çek ibraz yasağının süresinin de uzatılması öngörülüyor.

İşte torba yasa ile ilgili detaylar:

 

Yasa teklifinin en önemli maddelerinden biri, ev hanımlarına emeklilik hakkı getirilmesi. Sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için bir sigorta sistemi kurulacak. Bu kapsamda ödenecek primlerin her ay üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Devlet tarafından karşılanan bu tutar aylık bin 430 lirayı bulacak. Ayrıca, ev hanımları sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek.

Depremden etkilenen bölgelerde inşaat işlerinde ve yapı malzemelerinde fahiş fiyat artışı yapanlara katlı idari para cezaları verilecek. Bu sayede depremzedeleri mağdur eden fiyat artışlarına caydırıcı bir önlem getirilmesi amaçlanıyor.

Tüm şans oyunları için ikramiye dağıtım oranlarının üst sınırı yüzde 83’ten yüzde 90’a yükseltilecek. Ayrıca, ikramiyelerin toplamı, oyun hasılatının yüzde 40’ından az ve yüzde 90’ından fazla olamayacak.

Çek Kanunu’nda değişiklik yapılacak ve çeklerin tarihinden önce bankaya ibrazını geçersiz kılan düzenleme 2 yıl daha uzatılacak. Bu sayede çekle ilgili düzenlemelerde süreç devam edecek.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş