Mustafa Can, YRP’den istifa etti

Mustafa Can, YRP’den istifa etti

Yeniden Refah Partisi’nden istifa eden Mustafa Can, zehir zemberek bir açıklama yaptı. Can şunları söyledi: “İki bölümden oluşan hayatımda (Erbakan hocamızı tanımadan önce ve tanıdıktan sonra) her daim Milli Görüş hareketlerinin içinde yer aldım. Bu yer alışa Dr. Fatih Erbakan ve Yeniden Refah Partisi ile devam ettim, görev addettim. Böylesi bir şahsiyet iken peki beni istifa sürecine kadar iten sebep neydi? 15 Mayıs’ta yapılan Kocaeli 2. Olağan İl Kongremizde aday oldum. Hatta kongre tarihinden 10 ay önce basına ve kamuoyuna duyurularımı, sunumlarımı, teşkilat içinde çalışmalarımı yaptım. Gayem Kocaeli’ de Milli Görüş tabanını toparlamak, tekrar Kocaeli’ni Milli Görüşün kalesi yapmaktı.

Süreç bu şekilde seyrederken 11 Mayıs’ta teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcımız Naim Öztürk Bey şahsımı arayarak, genel başkanımızın çift listeli kongrelere gelmediğini, “Biz Mehmet Aras’ı görevlendirirdik senden anlayış ve fedakârlık bekliyoruz” dediler. Şahsımda söz konusu olan genel başkanımızın ricası olduğu için davamdaki anlayış ve fedakârlık ruhu ile emir telakki edip gereğini yaptım ve adaylıktan çekildim. Herksin bildiği üzere sonrasında Aras, GİK üyesi oldu ve kongreden az bir zaman sonra il başkanlığı makamı boşaldı. Bu süreçte benim il başkanlığı hususunda hiç bir talebim adaylığım her hangi bir çalışmam olmadı.

Tüm bunlara rağmen teşkilatın her kademesinde görev yapmış, teşkilat olarak genel olarak da Kocaeli’yi kılcal damarlarına kadar bilen biri olarak, yeni il başkanın atanmasında hiç bir görüşüme başvurulmadı. Görüşüme başvurulmamasını hak etmeme rağmen, dava anlayışı ile nefsimi yenerek Naim Öztürk’ü arayıp genel başkanımızın istişareleri bitirmedi ise görüşmek istediğimi söyleyip randevu talep ettim. Randevuma dönüş gerçekleşmedi ve akabinde Ali Taştan il başkanı atandı.

Yaşanan sürecin sonucundan siyasi hayatıma ve partime devam etmenin ne ilkelerime ne de şahsıma uygun olmayacağını düşünerek partide ki tüm görevlerimden istifa ediyorum. Vermiş olduğum tepkinin atanan il başkanı ile ya da il başkanlığı hususu ile hiç bir alakası yoktur. Şahsıma yapılan hareket bir dönüş dahi olmaması onurumu incitti ve kırmızıçizgimi aştı. Bundan sonrasında Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamdan öğrendiğim Milli Görüş prensip ve ilkelerle yoluma devam edeceğim.”

Haberi Paylaş