Minibüsçüye aylık 15 bin TL destek!

Minibüsçüye aylık 15 bin TL destek!

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası toplu taşıma ücretlerine yüzde 50 zam isterken Büyükşehir Belediyesi ve bakanlık tarafından minibüsçülere aylık nakit destek yapıldığı öğrenildi. Toplam 15 bin 875 TL desteğin 12.500 TL’si Büyükşehir Belediyesi, 3.375 TL’si ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, akaryakıt ücretleri, yedek parça, sigorta giderleri, maaş ve vergiler dahil maliyetlerindeki artışları gerekçe göstererek toplu taşıma ücretlerine yüzde 50 zam istemişti. Buna göre, şehir içi tam 8.00 TL’den 12.00 TL’ye yükselecek, indirimli 5.50 TL erine 8.25 TL olacak.

Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüs sahiplerinin pandemide yaşadıkları mağduriyeti gidermeleri için verdiği 100 milyon TL nakit desteği 280 milyon TL’ye çıkardığı öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi ile entegre taşımacılığı teşvik etmek için havuz sistemine giren araç sahiplerine aylık 12.500 TL ödeme yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, yasa gereği ücretsiz taşıdıkları 65 yaş üstü, şehit yakınları, gaziler, engelli ve refakatçıları için toplu taşıma araç sahiplerinin hesaplarına aylık 3 bin 375 TL destek ödemesi yatırılıyor. Minibüsçüler yaklaşık 65-70 bin yolcunun ‘bedavacı’ olduğunu iddia etmişti.

Maliyet girdilerindeki artış nedeniyle ayakta kalmaya çalışan minibüsçülerin zam ve destek almak yerine kalıcı çözüm bulmalarını söyleyen uzmanlar, “Daha fazla gelir elde etmek için minibüsçülerin kurumsallaşarak profesyonel işletmecilik yapmaları gerekiyor. Zam yaparak, destek alarak uzun süre ayakta kalma zor” şeklinde konuştu

Facebook Yorum

Haberi Paylaş