Kocaeli Eczacı Odası’ndan grip aşışı çağrısı! Grip aşınızı mutlaka olun

Kocaeli Eczacı Odası’ndan grip aşışı çağrısı! Grip aşınızı mutlaka olun

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, 65 yaş üstü ve 65 yaş altı kronik hastalığı olan vatandaşları grip aşışı olmaları konusunda uyardı. Arpacı, “Grip aşıları depolarımıza geldi, mutlaka aşı olunmalı” dedi.

Okulların açılması ve özellikle öğrencilerin havasız, kalabalık ortamlarda bulunması ile grip salgınında artış bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grip aşısı uygulamasının normal takvimiyle başladığını bildirmişti. Grip aşısı hakkında Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı da konuştu. Arpacı, 65 yaş üstü ve tüm kronik hastaları grip aşısı olmaları konusunda uyardı, “Kesinlikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşların grip aşılarını olması gerekiyor” dedi.

Grip aşılarının depolarına geldiğini söyleyen Arpacı şunları anlattı: “Şuan Türkiye’de 10-12 milyon kronik hasta var fakat depolara gelen grip aşısı sayısı yalnızca 2 milyon. Aşılar her yıl bir önceki senenin aşı olan hasta sayısına göre hazırlanıyor. Bu sebeple vatandaşları bu konuda teşvik etmeliyiz. 65 yaş üstü ve 65 yaş altı kronik hastalığı olan vatandaşların aşı olmaları önem arz ediyor. Bu gruba giren vatandaşlar e-nabız üzerinden başvurarak veya aile hekimlerinden reçete yazdırarak ücretsiz grip aşısı olabilirler.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş