KARTEPE’DE HADDEHANE PROJESİNDE BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI

KARTEPE’DE HADDEHANE PROJESİNDE BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI1

Yıldızlar Holding tarafından kartepe  Uzunbey’de yapılması planlanan çelikhane ve haddehane projesi ilgili çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporu onaylandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED raporunu onayladı. Kartepe Uzunbey Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Bahçealtı ve Çayırlar mevkii sınırlarında 240 bin 635 metrekare alanda yapılması planlanan demir çelik fabrikasında yılda 4 milyon ton sıvı çelik, 3,5 milyon ton sıcak haddeleme yapmayı planladığı ÇED raporunda yer aldı.

BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI

Kararın ardından siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları yürütmenin durdurulması talebiyle konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti bugün bölgeye giderek inceleme yaptı. İnceleme sürerken hem bölge halkı hem de STK’lar proje sahası önünde açıklamalarda bulundu.

“BU TESİSLERİN BURADA KURULMAMASI GEREKİYOR”

Kocaeli

Çevre Platformu Dönem Koordinatörü Muammer Hakkı Ersöz, “Bugün burada Kocaeli’mizin ve Kartepemizin bağrına saplanmak için bir hançer hazırlanıyor. Bizler de tepkimizi belirtmek üzere buraya geldik. Uzunca bir süreçten bu yana Kartepe’de yılda 4 milyon ton hurda demir işleyecek bir haddehane planlanıyor. Bunun getireceği olumsuzluklar hepinizin malumu. Ayrıca işin su ve çevre kirliliğinin dışında bir de getireceği imar baskıları artı bölgenin depremsellik riskleri gibi çok yönlü bir olumsuzluk söz konusu. Bu tesislerin burada kurulmaması gerekiyor” dedi.

“NİYE BİZ DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜNÜ TOPLUYORUZ”

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma ise şöyle konuştu:
“Yapılacak olan tesis herhangi bir üretim kısmının dışında bir de dünyanın hurdasını toplayacak. Ve hurdayı eritmekle ilgili bir proses kuruluyor. Bu burada bahsettiğimiz hurda normal bir hurda değil. Dünyada şu anda bir savaş halinde olan Rusya-Ukrayna Savaşı’nda atılmış olan bombalar ve neticesinde ortaya çıkan bütün kimyasal şeylerin hepsinin getirilmesi. Niye biz dünyanın çöplüğünü topluyoruz hala anlamış değiliz”

Facebook Yorum

Haberi Paylaş