KARTEPE’DE EKİM GEÇİDİ SERGİSİ AÇILDI

KARTEPE’DE EKİM GEÇİDİ SERGİSİ AÇILDI (5)

100.YILA ÖZEL

2002 yılından beri geleneksel hale gelen “Ekim Geçidi” sergisi Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın ev sahipliğinde açıldı. Sergi 25 Ekim – 06 Kasım 2023 tarihleri arasında misafirlerini ağırlayacak.

 

2002 yılından beri geleneksel hale gelen “Ekim Geçidi” sergileri çağdaş Türk sanatının tüm renkleriyle Cumhuriyetin 100. yılında da coşku ile kutlamak amacıyla eş zamanlı olarak, Türkiye’nin 30 ilinde ve Kartepe Belediyesi ve Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi işbirliğiyle Kartepe Sanat Evi’nde açıldı.

 

GENİŞ KATILIM

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın ev sahipliğinde sergi açılışına Kartepe Kaymakamı Hasan Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Erol Arutan, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Harun Arslan, birim müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

BAĞIMSIZLIK ÇOK ÖNEMLİDİR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi Okul Müdürü Dilek Çenteli, “Cumhuriyetin 100. Yılını kutluyoruz. Bu gurura ulaşmış bir Cumhuriyet çocuğu, öğretmeni olarak bunu söylerken gurur duyuyorum. Atalarımız bizlere bu vatanı bıraktılar. Filistin’de yaşanan insanlık dramı gördüğümüz zaman bağımsızlığın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Atalarımız sayesinde özgür olarak sanatla ilgilenebiliyoruz. Cumhuriyetimizin 100.yılında bu sergiyi hazırladık. 100 sanatçının eserleri ile bu sergimiz hazırlandı” dedi.

 

CUMHURİYET ÇOK KIYMELİDİR

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, “Cumhuriyetimizin 100.yılını büyük bir gururla kutluyoruz. Şanlı bayrağımızın altında özgürce yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 15 Temmuz şehitlerimiz, bu ülke için can veren şehitlerimize rahmetler diliyorum. Bugünde buruk yaşıyoruz. Filistin’ne yönelik İsrail tarafından yapılan soykırım ve terör saldırıları dünyanın vidanı sızlamaktadır. Orada yaşananları gördükçe Cumhuriyetin ne kadar kıymetli olduğunu görmekteyiz” açıklamasında bulundu.  

SOYKIRIM YAPILIYOR

Sözlerine devam eden Başkan Kocaman, “Dünyada gelişmiş olarak, birinci sınıf olarak kabul edilen devletlerin, liderlerin soykırıma değerlendirmeleri beni üzmektedir. Gelişmiş diye gördüğümüz devletler işlerine gelmediği için burada ki soykırımı kabul etmiyorlar. Bizler 2 bin yıllık tarihimizden fazla köklerimiz, birlik ve beraberliğimiz ile sağlam adımlarla yürümeliyiz. Güzel Sanatlar Lisesi ilçemize çok yakıştı. Tüm öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Bizler her zaman sanatın yanında olduk” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE YÜZYILI

Kartepe Kaymakamı Hasan Öztürk “Bu etkinlik için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu yıl İnşallah Türkiye Yüzyılı olacaktır. Yüzyıl içerisinde Cumhuriyeti kurarken bir çok badireler atlatıldı. Türkiye Yüzyılında da bir çok badire göreceğiz. Çok uyanık ve güçlü olmalıyız. Geçmişimizi, tarihimizi iyi bilmeliyiz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin en iyi şekilde yetişmelidir” dedi.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş