KARTEPE’DE AFET SONRASI KORKU VE TRAVMAYLA BAŞA ÇIKMA SEMİNERİ

????????????????????????????????????

Kartepe Belediyesi Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde etkili olan deprem sonrasında ortaya çıkan “Afet Sonrası Korku ve Travmayla Başa Çıkma” konusunda seminer düzenlendi.

 

 

Asrın felaketinde Kahramanmaraş Merkezli 11 ilimizde etkili olan deprem sonrasında insanların yaşadıkları afet/deprem korkusuyla ilgili olarak Kartepe Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından belediye salonunda seminer verildi.

 

“YAŞANANLARIN AĞIRLIĞINI HİSSETMEK NORMAL”

Medar Hastanesi işbirliği ile gerçekleşen seminerde Klinik Psikolog Nida Koyun, “Travmatik bir olaydan sonra, beynin bu durumla baş edebilme çabalarının bir sonucu olarak bazı psikolojik tepkiler yaşanmaktadır. Depremin ardından görülen psikolojik tepkiler, aşırı korku, çaresizlik, şok, duygularınızı hissedememe, tepkisizlik ve ağlayamama, üzüntü, isteksizlik, gerginlik, huzursuzluk, çabuk öfkelenme, konsantre olamama, deprem anını tekrar tekrar yaşıyor olma, geleceğe dönük olumsuz düşünceler, suçlu hissetme, uyku ve iştah sorunları, insanlarla konuşmaktan kaçınma, sürekli sosyal medyadan haberleri takip etme isteği ortaya çıkmaktadır” dedi.

 

ANLATMAKTAN KAÇINMAYIN

Koyun “Deprem sonrasında hızlı nefes almak, kalbin düzensiz çarpması, nefes alıp vermede güçlük, el-bacak titremesi, mide bulantısı, baş dönmesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar normaldir. Durumu yatıştırmaya çalışmak için sakinleştirici nesnelere başvurmak doğru değildir. Böyle bir durumda sizi dinleyecek, anlayacak, destekleyecek yakınlarınıza anlatmaktan kaçmayın” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş