KARTEPE OSMANLI MÜZESİ ÇOCUK VE GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ

KARTEPE OSMANLI MÜZESİ ÇOCUK VE GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ (1)

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın vizyon projelerinden biri olarak hizmete açılan Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi açıldığı günden bu yana öğrenciler tarafından büyük ilgi görüyor.

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın vizyon projelerinden biri olan, Kartepe’nin tarih turizmine, kültürel ve tarihi zenginliğine katkı sağlamak amacıyla yapımı kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulan Kartepe Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ne gençler büyük ilgi gösteriyor.

150 ESER SERGİLENİYOR

İstasyon İlkokulu ve Maşukiye Anadolu Lisesi öğrencileri Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’nde bulunan tarihi eserleri dikkatlice incelediler. Sergi alanında Osmanlı’da; Ata sporları (güreş, avcılık, kemankeşlik, binicilik), silahlar, sofra (kap, tepsi, kaşık vb.), para, sikke, giyim, kuşam, ibadet, kahve kültürü gibi günlük yaşamı anlatan eserlerin yer aldığı 150 eser sergileniyor.

 

TARİHTE YOLCULUK

Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’nde tarihi eserleri inceleyen öğrenciler daha sonra II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan tarihi Hikmetiye Camii’ni gezdiler. Yetkililer eşliğinde öğrenciler kazı çalışmasında yeteneklerini gösterdiler. Gençler ve çocuklar tarihte yolculuk yapıyor.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş