Karadenizliler: “Cengiz Topel yeniden açılsın”

Karadenizliler Cengiz Topel yeniden açılsın1

Koronovirüs pandemisi nedeniyle 28 Mart’a sivil uçuşlara kapanan Cengiz Topel Havaalanı’nın yeni normalleşme dönemine geçilmesi ile birlikte diğer havaalanları gibi açılması bekleniyordu fakat pandemi dolayısıyla Cengiz Topel’in de aralarında olduğu bazı havaalanları henüz hizmete bir daha başlamadı.

Kocaeli Trabzonlular Derneği ev sahipliğinde Karedeniz dernekleri başkanları konu ile ilgili bugün Yahya Kaptan’da bulunan Trabzonlular Derneği Lokalinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Dernek Başkanları yaptıkları açıklamalarda Kocaeli’den Karadeniz’e olan uçak seferlerinin yeniden yapılmasını istedi.

Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Fuat Ayar’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara, Sakarya Trabzonlular Dayanışma Derneği Başkanı Fehmi Çelebi, Kocaeli Rizeliler Derneği Başkanı Osman Çakır, KARBAFED Başkanı Mikail Kalyoncu, Kocaeli Artvinliler Dernek Başkanı Musa Özcan ve Trabzonlular Derneği yöneticileri katıldı. Toplantıya katılamayan Bayburtlular Dernek Başkanı Ali Baştürk ve Düzce Trabzonlular Mustafa Bilgin de açıklamaya destek veren isimler arasında yer aldı.

Kocaeli Karadeniz bölgesindeki Dernek Başkanları ile bir araya gelip istişare ettiklerini ifade eden Fuat Ayar, “Doğu Marmara bölgesinde ikamet eden insanlar genelde Karadeniz’in insanı. Bu insanlar sık sık memleketlerine gider. Bu çerçevede Cengiz Topel Havalimanın bir an önce faaliyete geçmesini istiyoruz. İnsanlarımız Sabiha Gökçen Havalimanına gitmek zorunda kalıyor. Biz Havaalanı yetkililerinden daha önce bilgi aldık.

Uçak seferlerinin doluluğu bile en düşük dönemlerde bile yüzde doksanlarda. Çay mevsimi geliyor. Okullar kapanınca insanlar memleketine gitmek istiyor. O yörenin insanı olmayanlar bile gezmek, görmek için gidiyor. Pandemi döneminde birçok yerde seferler durdu. Şimdi yeniden başladı. Cengiz Topel Havaalanı açılırsa iyi bir hizmet olacaktır” dedi.

Ayar konuşması sonrası diğer dernek başkanlarına söz verdi. Sakarya Trabzonlular Dayanışma Derneği Başkanı Fehmi Çelebi Sakarya’daki insanların da Cengiz Topel Havalimanın kullandığını ifade ederek, “Bölgemizdeki hemşerilerimizin bölgesine olan bağlılığı malumdur. İnsanların bölgesinde bağlı olmasındaki sebep; her fırsatta memleketlerine gitmeleridir. Güncel ulaşım ve iletişim kanallarının açık tutulması istemek en doğal hakkımızdır. Uçak seferleri başladığında boş kalmayacağı ortadadır daha Önce de çeşitli taleplerimiz olmuştu ama pandemi engel oldu” ifadelerini kullandı.

Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Köksal Kara ise, “2 buçuk milyon nüfusu geçmiş bir şehirden bahsediyoruz. Trabzon hava seferlerinin başlaması bizim çok işimize yarar. Sabiha Gökçen Havalimanı çok yoğun oluyor. Cengiz Topel gibi atıl olan bir havalimanımız var. Burası açılırsa pandemi tedbirlerine de uygun olur. Marmara bölgesine müthiş hizmeti olur Sabiha Gökçen yakın değil bize. Bu havalimanın işlevselliğini kazanmasını istiyorum” şeklinde konuştu. Kocaeli Rizeliler Derneği Başkanı Osman Çakır ise, “Cengiz Topel Havalimanın biran önce faaliyete başlayıp seferler konulmasını hem kendimiz hem de yöremizdeki insanlar için çok iyi olacağını düşünmekteyiz. Elimizde olan bir havalimanın aktif kullanılmaması bizi üzmekte” dedi.

Kocaeli Artvin, Batum Havalisi Dernekleri Federasyonu (KARBAFED) başkanı Mikail Kalyoncu da diğer başkanların söylemlerine katılığını ifade ederek, “Biz de Kocaeli’deki Cengiz Topel havalimanın biran önce faaliyet geçmesini istiyoruz. Ben bir kaç defa uçakla karedeniz bölgesine seyahat ettim. Her seferinde ise doluydu. Karadeniz’imizin turizm olarak gelişmesinde de çok önemli bir konu. Seferlerin bir an önce başlayıp Cengiz Topel Havalimanının etkin olarak kullanılması gerekiyor dedi

Haberi Paylaş