İzmit’in 2021 Kültür Hikâyesi herkesi büyüledi

İzmit'in 2021 Kültür Hikayesi herkesi büyüledi (9)

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde kültür ve sanat alanında iki yılda başarılı projelere imza atan ve halkta heyecan uyandıran İzmit Belediyesi 2021 yılının startını görkemli bir tanıtım töreniyle verdi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan İzmit’in kültür mirası, kültür sanat etkinlikleri, festivaller ve sürpriz projelerle dolu tanıtım programı Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

CANLI OLARAK YAYINLANDI

Programın sunuculuğunu ünlü tiyatrocu Sevinç Erbulak’ın üstlendiği tanıtım programına İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Baro Başkanı Bahar Candemir Gültekin, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaelispor Başkan Vekili Bekir Halefler, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, DEVA Partisi İzmit İlçe Başkanı Çağrı Çakıcı, Gelecek Partisi İl Başkan Yardımcısı Deniz Akgül, ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın ve STK temsilcileri katıldı. Ayrıca pandemi kurallarına uygun gerçekleştirilen program İzmit Belediyesinin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

İZMİT 3 BİN YILLIK KÜLTÜRÜN HİKÂYESİ

Programda İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet tarafından 2021 yılı kültür-sanat projeleri açıklandı. Başkan Hürriyet, “Bundan sadece 2 sene önce İzmit’in sanata giden damarlarını açacağız diye söz vermiştik. Ve bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Geçen yıl yaptığımız etkinliklerle halkımızın gözlerinde gördüğümüz tebessüm ve ışığı devam ettirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. İzmit 3 bin yıllık bir kültürün hikâyesi aslında. O kadar güçlü ki bu kentin zenginliği anlatmaya ne bir program ne de bir ömür yeter” dedi.

PANDEMİ SANATA ENGEL DEĞİL

Pandeminin sanata engel olmayacağını ifade eden Başkan Hürriyet, “Geçmiş yıllara dönüp baktığımızda bu hikâyenin unutulmaya başladığını gördük. Aslında sanat su kadar, yemek yemek kadar önemli bir ihtiyacımız. Ve sanat düşüncenin en önemli biçimidir. Hepimiz pandeminin zorluklarının farkındayız. Ama endişe ve belirsizlikler arasında bu dönemde insanlara ilham olan tek şey sanat oldu. Aslında pandemi sanata engel değil” dedi.

EVRENSEL BİR BOYUTA TAŞIMAK İSTİYORUZ

İzmit Belediyesini evrensel boyuta taşımak istediklerini belirten Başkan Hürriyet, “Kentimizin simgesi olan Fethiye Cadde’mizin kültür odağı haline getireceğiz. Tarihi İzmit evlerine yeniden hayat vereceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatıralarını İzmit’te dünyanın en zengin Atatürk Müzesi’nde yaşatacağız. Hepimizin ton ton dedesi Hulusi Kentmen evinin restorasyon ederek yaşatacağız. Daha da ilerisi tarihi 1710 yılına dayanan 126 kilometrelik Hoşgörü yoluyla İzmit Belediyesini evrensel bir boyuta taşımak istiyoruz” dedi.

İZMİT’İMİZİN ADINI DUYURMAK İSTİYORUZ

Başkan Hürriyet, “Düzenleyeceğimiz İzmit Moda Haftasıyla, İzmit’in geleneksel kıyafetlerini geleceğin imajlarıyla harmanlayacağız. Gastro İzmit Festivaliyle ise mancarlı pidemizi, simit ve pişmaniyemizi ile dünya mutfaklarında görmek istiyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara tanıdığı seçme ve seçilme hakkının yerel yönetimlerdeki sembolü haline gelen Türkiye’nin serbest seçimle seçilmiş ilk kadın belediye başkanımız Leyla Atakan’ın hayatını bildiğiniz gibi film haline getirmeye başladık. Ve sonrasında çok arzu ettiğimiz Leyla Atakan film festivali ile en prestijli ödüller arasına adımızı yazdırmak ve bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz” dedi.

SANAT AKADEMİSİ

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Dünyaca ünlü keman virtüözü, besteci ve akademisyen Cihat Aşkın önderliğindeki İzmit Sanat Akademisiyle ve yetenek taramaları ile genç yetenekleri keşfetmek geleceğimize yapacağımız en doğru yatırım olacak” dedi

24 NİSAN DÜNYA İZMİTLİLER GÜNÜ

24 Nisan tarihi Dünya İzmitliler Günü olarak kutlamak istediklerini ifade eden Başkan Hürriyet, “Kocaelispor’umuzun 55. Yıl kuruluş yıl dönümü olan 24 Nisan’ı Dünya İzmitliler Günü olarak ilan etmek istiyoruz ve bu ruhu yaşatmak istiyoruz. Kadın Girişimciler Merkezi ile kadınların yaşam kalitesin yükselteceğiz. Aslında burada vermek istediğimiz mesaj şudur. Beton belediyeciliği yerine betona değil insana yatırım yapacağız. Yapılan yatırımların içinde insan yoksa o binanın kolonları yoktur aslında” şeklinde konuştu.

SADECE BİNA DEĞİL İÇİNDE SANAT OLACAK

Başkan Hürriyet, “Biz kreşlerimizi yaparken sadece bina projesi olarak bakmıyoruz. Orada çocuklar için eğitim olacak. Kadınlar Girişimciler Merkezi sadece iş alanında hizmet vermeyecek içinde sanatta olacak. Fethiye Caddesi projesi sadece sokak projesi değil. Kentin kalbinde kentin merkezinde sanat sokakları olacak. Restorasyonunu tamamladığımız Tarihi İzmit Evi sadece kurdelesi kestiğimiz bir yer olmayacak. İçinde şiir olacak. İçinde unutulmaz değerimiz Ruşen Hakkı’nın şiirleri olacak” ifadelerinde bulundu.

KENT TİYATROSU ÇOK YAKINDA

Başkan Hürriyet, “Kapanca Sokak’taki kıymetli İzmit evleri sanatla bezenerek bir bir yaşayan evler haline gelecek ve gerçek bir tarihi sokacağı olacak. Gülümse Kafe mesela sadece bir kafe olamayacak. İçinde müziklerle, şiirlerle sanat çalışmaları olacak. Cumhuriyet Parkı kentimizin en merkezi yeri eski günlerindeki gibi aile çay bahçesi olacak ve sanatla bütünlenecek. Ayrıca çalışmalarına başladığımız Kent Tiyatrosu çok yakında hayata geçirilecek.” dedi.

KÖYDE SANAT DİYECEĞİZ

Köylerde de sanatında olacağını belirten Başkan Hürriyet, “Çetin Emeç Kütüphanemiz, şair, yazar ve edebiyatçıların söyleşileri ile renklenecek. Köyde sanat diyeceğiz mesela. Köy meydan düzenleme çalışmalarımızı, köy alışveriş turları ve üretici pazarları ile sınırlı tutmayıp sanatla bezemek istiyoruz. Coşkuyla kutlanan milli bayramlarımız da olacak, Kocaelispor da olacak. Tarım projelerimiz bile sanatla ifade edilecek. Hatırlayın Lavanta ekim şenliğini. Küçük ama insanları gülümseten ve kaynaştıran, Durhasan köyümüze şenlik yaşatan sosyal bir işti” ifadelerinde bulundu.

SANAT SOKAKTA OLACAK

Başkan Hürriyet, “Sanat sokakta olacak, Yahya Kaptan’da, Yuvam’da, Alikahya’da, Kuruçeşme’de, Bekirpaşa’da, kent meydanında, Cumhuriyet Parkı’nda kısacası sanat her yerde. Günlük, aylık ve haftalık düzenli programlarla, kente ve zamana yayılmış dolu dolu program içerikleri ile üst ölçekte daha geniş bir hedefimiz de var. Gelişmiş Avrupa kentlerinde haftalık ve aylık sanat programları vardır ve resmi bir toplantıya katılacağınız zaman kentin sanat rehberine de bakarsınız ve gündüz programlardan sonra akşam hangi sanat etkinliğine gitsek diye düşünürsünüz. İşte biz de İzmit’e herhangi bir sebeple gelen misafirlerin de bir sanat rehberi olsun ve bu ay, bu hafta ya da bu akşam nerede ne var acaba katılabileceğimiz diyerek ne güzel cıvıl cıvıl bir kentmiş İzmit diye tanınsın istiyoruz herkes tarafından” dedi.

SENEYE 2022 NİCOMEDİA YILI DİYECEĞİZ

Bu sezon açılışı ile aslında hoş geldin bahar diyeceğiz. Ve ilki olacak. Bu sene adını Bir Kültür Hikâyesi koyduk seneye ise “2022 Nicomedia Yılı” diyeceğiz.  Her sene değişik sürprizlerle ve etkinliklerle İzmit’te sanat var dedirteceğimiz geleneksel sezon açılışı haline getireceğiz.

UMUDUMUZ ARTTI

Çiçek takdim töreninde konuşan Kocaeli Baro Başkanı Bahar Candemir Gültekin, “Başkanımız bizi gülümsetmeye devam ediyor. Sevgili meslektaşım umudumu çok arttırdı” dedi. Ardından konuşan İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz ise “Belediye başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e kültür anlamında bu dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar için teşekkür ederim” dedi.

CİHAT AŞKIN’IN KEMAN RESİTALİ NEFES KESTİ

Başkan Hürriyet’in konuşmasının ardından Adem ile Havva dans gösterisi gerçekleştirildi. Devamında Feshane tadında Ramazan etkinlikleri izleyicilerle buluşurken Sahne İzmit grubu tarafından geleneksel oyunlar ve modern müzik ile dans gösterileri sergilendi. Ayrıca sine vizyon gösterimiyle birlikte 2021 yılı projeleri görsel olarak tanıtıldı. Finalde ise ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın performansı nefes kesti. Program boyunca gerçekleşen gösteriler programa katılan ve ekranları başındaki seyircileri adeta büyüledi.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş