İşte Kocaeli’nin milletvekilleri

İşte Kocaeli’nin milletvekilleri

Tarihi seçimini dün yaptı. Halkın büyük ilgi gösterdiği cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri tam bir demokrasi şöleni şeklinde geçti. Kocaeli’de de sabah erken saatlerde başlayan oy kullanma işlemi son derece demokratik bir ortamda yapıldı. Tüm ilçelerde gerçekleşen oy kullanma işlemleri sırasında son derece güzel ve renkli görüntüler ortaya çıktı.

FAZLA VEKİL CHP’YE

Kocaeli’de ise bu sene milletvekili sayısında değişiklik yaşandı. 2018 genel seçimlerinde 13 milletvekili bulunan ilimizdeki bu sayı, 2023 seçimleri öncesinde 14’e yükseldi. Mevcut durumda artan o bir fazla vekili ise Cumhuriyet Halk Partisi aldı. Gebze Ticaret Odası başkanı iken istifa eden Nail Çiler, partinin ilimizdeki dördüncü milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gitti.

ARİTMETİK DE DEĞİŞTİ

Bu arada yapılan bu seçimler sonrasında milletvekilleri ile ilgili Kocaeli aritmetiği de değişti. Türkiye genelinde ise AKP, MHP ve Yeniden Refah Partisi’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, Meclis’teki çoğunluğu ele geçirmiş görünüyor. İttifakın diğer partisi Büyük Birlik Partisi ile ülke genelinde beklediği orana ulaşamadı ve milletvekili çıkaramadı.

AKP

SADETTİN HÜLAGÜ

Sadettin Hülagü, 1959 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Hava Uzay Tababeti ve Uçuş Doktorluğu kursunu bitirdi. Uçuş Doktorluğu ve Paraşüt uzmanlığı aldı. 1990-1992 yılları arasında GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Gastroenteroloji yan dal uzmanlığından mezun oldu.

1996’da Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Başkanlığı’na atandı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı’nı kurdu. Ekim 2014’te yapılan rektörlük seçimlerinde 1. olmuş ve Kocaeli Üniversitesi rektörü olarak atanmıştır. 2022 tarihinde görev süresi dolduktan sonra tekrardan rektörlüğe aday olmamış, görevi Nuh Zafer Cantürk’e devretmiştir. 14 Aralık 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevlendirildi.

RADİYE SEZER KATIRCIOĞLU

27 Eylül 1965’te Malatya’da doğdu. Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Uzmanı.Yönetici; Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi.Atılım Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. AKP Genel Merkez Kadın Kollarında MKYK ve MYK Üyesi olarak görev aldı.Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkili ebru sanatçısıdır. İyi düzeyde İngilizce bilen Katırcıoğlu, evli ve 2 çocuk annesidir.

VEYSAL TİPİOĞLU

1966 Kars doğumludur. 1989 yılında Polis Akademisinden mezun oldu. 19​89 yılında Bolu’da göreve başladı. 1993-2003 yılları arasında Erzurum’da görev yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü “Genel Türk Tarihi” bölümünde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Amerika ve İngiltere’de çeşitli mesleki seminerlere katılmış olup orta derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

MEHMET AKİF YILMAZ

1975 Ankara doğumludur. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Aynı fakültede yüksek lisansını tamamladı. Marmara Üniversitesi’nde doktorasına devam etmektedir. MGV’nin çeşitli birimlerinde görevler aldı. Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfının başkanlığını yaptı. 25 ve 26. Dönemde Kocaeli Milletvekili seçildi. Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Kâtip Üyeliği görevinde bulundu.İyi düzeyde Almanca, orta düzeyde Arapça bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

CEMİL YAMAN

1970 Ağrı doğumludur. Kamu Yönetimi lisans ve İşletme alanında yüksek lisansı yaptı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma İktisadi programında yüksek lisansı tamamladı. 2009-2014 Dilovası Belediye Başkanlığı yaptı. Başta MGV olmak üzere birçok STK’da yöneticilik ve başkanlık yaptı. Fazilet Partisi ve AKP kurucu ilçe yönetiminde bulundu. 26. ve 27. dönemde Kocaeli milletvekili seçildi. İyi düzeyde Kürtçe bilen Yaman, evli ve 5 çocuk babasıdır.

SAMİ ÇAKIR

1958 Trabzon Of doğumludur. Bankacı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Genelkurmay’da tarih uzmanlığı yaptı. Bank Mellat, Faisal Finans Kurumu, Albaraka Türk Katılım Bankasında çeşitli görevlerde bulundu. 26 ve 27. dönemde Kocaeli milletvekili seçildi, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı. Çakır, evli ve 3 çocuk babasıdır.

CHP

PROF. DR. MUHİP KANKO

Muhip Kanko, 1965’te Tunceli’nin Hozat ilçesinde doğdu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kanko, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde eğitimini tamamladı. Kalp ve Damar Cerrahisi profesörü olan Kanko, geçtiğimiz yıllarda CHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Muhip Kanko, 14 Mayıs’ta yapılacak milletvekili seçiminde CHP’den aday adayı olmak için istifa etti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

HARUN ÖZGÜR YILDIZLI

1977 İzmit’te doğumludur. Ankara’da Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölümünden mezun olarak lisans eğitimini tamamlamıştır. Harun Yıldızlı üniversite yıllarında Sosyal Demokrat Hareketi (SDH) ile siyasete atıldı. 2015 yılında CHP Kocaeli İl Yönetimine giren Yıldızlı, 2 dönem üst üste CHP Kocaeli İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Daha sonra ise il başkanlığına seçildi. 2012 yılında mimar Betül Yıldızlı ile dünya evine giren Yıldızlı’nın Nazım ve Zeynep adında 2 çocuğu var.

HASAN BİTMEZ

1969 Giresun doğumludur. El-Ezher Üniversitesi Usuluddin Fakültesinde okudu. MGV’de çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1999-2004 yılları arasında Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Gebze İmam Hatip Lisesi Mezunlar Derneği’nin kurucularındandır. Yurtdışında birçok insani yardım faaliyetine imza attı. SP’de Genel Merkez Teşkilat Başkanlığını yürüttü. Evli ve bir çocuk babası olan Bitmez, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

NAİL ÇİLER

1959 Muş doğumludur. Erzurum Teknik Üniversitesi Matematik Öğretmenliği mezunudur. Öğretmenliğe Gebze Lisesi’nde başladı. 1983 yılında ilçenin ilk özel dershanesinde kurucu müdür oldu. 1988’de Gözde Kırtasiye’yi, 1993’te ise Gör-Tan Otomotiv’i kurdu. Görkem Otomotiv ve Örnek Sigorta grup şirketleri ile ticari faaliyetleri yürütmüştür. 1994’te GTO meclis üyesi oldu. Daha sonra ise oda başkanlığına seçildi. 2023 Mart ayında CHP Kocaeli milletvekilli aday adaylığı için görevinden istifa etmiştir. Nail Çiler, evli ve iki  çocuk babasıdır.

MHP

SAFFET SANCAKLI

1966 yılında Sırbistan’da doğdu. Milli futbolcu, iş insanıdır. Vefa Poyraz Lisesi mezunudur. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’da oynayan ilk Türk futbolcudur. 25, 26 ve 27. dönemde Kocaeli milletvekili seçildi. Çevre Komisyonu Üyeliği yaptı, halen Milli Savunma Komisyonu Üyesidir. Çok iyi düzeyde Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça; iyi düzeyde İngilizce ve Rusça, orta düzeyde Bulgarca bilen Sancaklı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

İYİ PARTİ

LÜTFÜ TÜRKKAN

1959 İstanbul doğumludur. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksekokulu ve Makedonya Kiril Metodi Üniversitesi Türkoloji bölümlerini bitirdi. Türkkan Yağ San. ve Tic. AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyeliği ile Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Komite Üyeliği ve çeşitli spor kulüplerinde İyi düzeyde İngilizce ve Rusça, orta düzeyde Makedonca, Bulgarca ve Sırpça bilen Türkkan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

YEŞİL SOL PARTİ

Ömer Faruk Gergerlioğlu

Ömer Faruk 02.11.1965 tarihinde Isparta’nın Karaağaç ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı. Bursa İmam Hatip lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirip Iğdır Tecirli Sağlık Ocağı, Bursa Orhaneli Devlet Hastanesi’nde çalıştı.

1995 yılında TUS sınavını kazanarak uzmanlık eğitimine başladı. 2000 yılında Süreyyapaşa Göğüs hastanesindeki görevini bitirerek Göğüs hastalıkları ve Tüberküloz uzmanı oldu. 2000 yılından sonra İzmit Seka Devlet Hastanesinde Uzman Dr. olarak çalışmaya başladı.

2003 yılında MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanlığını üstlendi. Derneğin yerel bir şubesi olarak yaşam hakkı, düşünce özgürlüğü, kadın hakları , işçi hakları ile ilgili birçok imza kampanyası ve bilimsel raporlama çalışması yaparak Meclis’teki ilgili komisyonlara iletti. “Başörtüsüne Özgürlük” temalı haftalık basın açıklamalarının başlatıcısı ve yıllarca devam ettireni oldu. Evli, biri kız ikisi erkek üç çocuğu var.

2018 Genel Seçimleri, HDP (Halkların Demokratik Partisi) Kocaeli Milletvekili Adayı.

YRP

MEHMET AŞILA

1961 Çorum doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Uzun yıllar toprak sanayi sektöründe bulundu. Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin çeşitli kademelerinde görevlerde bulundu. Fazilet Partisi’nde belediye meclisi üyeliği, Saadet Partisi’nde il başkanlığı görevlerinde bulundu. Milletvekili ve belediye başkanı adayı oldu. Erbakan Vakfı kurucu il başkanlığı yaptı. Yeniden Refah Partisi Kurucular Kurulu ve MKYK üyesi. Evli ve 4 çocuk babası.

 

 

Facebook Yorum

Haberi Paylaş