Hyundai’da “İşçilerden alkışlı protesto”

Hyundai’da İşçilerden alkışlı protesto1

Hyundai Assan’da çalışanlar iş çıkışı eylem yaptı. İşverenin zam teklifine tepkili olan Hyundai’nin çalışanları 8-4 vardiyasında başlayan tepkilerini 4-12 vardiyasında da devam ettirdiler.

Türkiye’nin en büyük otomobil fabrikalarından biri olan ve  İzmit Alikahya’da faaliyet gösteren Hyundai’de sendika yok. İşveren her yıl iki sefer zam yapıyor. Ancak son zam oranları çalışanları hiç ama hiç tatmin etmedi. En son eylül ayında yüzde 5.4’lük zam alan Hyundai çalışanlarına güçlü bir zam beklentisi içindeydi. Çünkü asgari ücret bile yüzde 21 oranında artmıştı. Yönetim bugün öğleden sonra, yüzde 14 zam vereceğini duyurunca çalışanların adeta gardı düştü, işçiler büyük hayal kırıklığı yaşadı.

8/4 vardiyasından çıkan çalışanlar hemen servislere binmedi, 1 saat boyunca servislerin önünden ayrılmadı, bir anlamda verilen zammı protesto etti. Ardından gelen 4/12 vardiyası işçileri ise çay saatinde 5 dakika alkışlı protesto yaptı. Yemek saatinde de yemekhaneye gitmedi. 4/12 vardiyası çalışanlarının da servislere binmeyeceği, 1 saat boyunca servis alanından ayrılmayacakları söyleniyor.

Çalışanlar üretimi sekteye uğratmadan protesto hakkını kullanırken, öğleden sonra yaşanan bu hareketlilik Koreli ve Türk müdürlerin toplantı üstüne toplantı yapmasına neden oldu. Toplantılar halen devam ederken, çalışanların iyileştirme yapılana kadar protestolara devam edeceği ifade ediliyor. Öte yandan işverenin zam kararını kabul etmeyen Hyundai işçisinin yüzde 20’den az bir zam oranını kesinlikle kabul etmeyecekleri konuşuluyor. İşçiler uygun miktarda zam yapılmadığı sürece protestolara devam edecek.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Metal Sen Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “Eylemi gerçekleştiren işçiler bizim sendikamıza üye değil. Zaman zaman böyle protestolar görüyoruz. Ama yaptıkları eylem bireyseldir. Bizim sendikamızla alakası yok” dedi

Facebook Yorum

Haberi Paylaş