Hürriyet, İzmit meclisinde faaliyetlerini tek tek anlattı “İzmit’i hep birlikte yöneteceğiz”

Hürriyet, İzmit meclisinde faaliyetlerini tek tek anlattı “İzmit’i hep birlikte yöneteceğiz”1

İzmit Belediyesinin Nisan ayı meclis toplantısının ikinci birleşimi belediye hizmet binası meclis salonunda İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirildi. Birinci birleşimde görüşülen ilk 5 maddenin ardından ikinci birleşime 6. maddeden devam edildi. 
BELEDİYELER BİRLİĞİNDEN GÖRÜŞ ALINACAK
6. maddede yer alan İhtisas komisyonları üyelerinin seçilmesinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Türkiye Belediyeler Birliği’nde görüş alınması suretiyle bir sonraki mecliste görüşülmesi kararı alındı. Ayrıca Mevcut ihtisas komisyon üyelerinin yeni üyeler seçilene kadar görevlerine devam etmesi kararı verildi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Geri kalan maddelerin görüşülmesine devam ederken 7,8,9,10,11 ve 12. maddeler ilgili komisyonlara havale edildi. 13 ve 14. madde ise komisyonlarda oy birliği ile kabul edilirken 15. madde ilgili komisyonda oy çokluğu ile kabul edildi. 16,17, ve 18 maddeler ise ilgili komisyon raporlarıyla oy birliği ile kabul edildi. Bir sonraki meclis tarihi 4 Mayıs saat 15:00 olarak belirlendi. 
İZMİT’İ HEP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
Gündemin son maddesinde yer alan faaliyet raporunun görüşülmesinde konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve İzmit, 2020 yılında oldukça zor bir dönemden geçti ve 2021 yılında da maalesef bu zorluklar devam ediyor. Yola çıkarken “İzmit’i hep birlikte yöneteceğiz” şiarından hareketle koronavirüs pandemisi şartları altında da tek bir vatandaşımızın dahi bu felaketlerden etkilenmemesi için bütün çalışma arkadaşlarımızla ve bütün idareci arkadaşlarımızla adeta bir seferberlik başlattık” dedi. 
İNSANA DOKUNAN YÖNETİM
Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Elbette dünyada ve ülkemizde koronavirüs tüm hizmetlerin yeniden şekillenmesine, evrim geçirmesine neden oldu. Bu dönemde yaşanan salgın bizlere dayanışmanın, yardımlaşmanın, özverinin, fedakârlıkların önemini bir kez daha anlamamıza neden oldu. Ve yönetim anlayışımızın daha çok insana dokunan bir seviyeye yükselmesine de vesile oldu.
İYİ, EŞİT VE ADİL HİZMET
Bu dönemde de İzmit’i üreten kent haline getirme çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ettik ve bundan sonraki çabalarımız bu yönde devam edecek. İzmit Belediyesi olarak; Misyonumuz. İyi, eşit ve adil hizmet almanın herkesin hakkı olduğunu düşünüyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışımız ile yaşamın her alanına dokunarak insanları gülümsetmek için çalışıyoruz. Vizyonumuz ise Yaşamak için tercih edilen İzmit, hizmetleri ile gülümseten belediye olarak 2020 çalışmalarımızda belirlemiştik.

HALKIMIZDAN ALDIĞIMIZ GÜÇ 
Halkımızdan aldığımız gücümüzü, yine halka hizmete döndürmekte ne kadar başarılı olduğumuzu; hayata geçirdiğimiz ve geçirmeyi planladığımız projeleri 2020 yılı Faaliyet Raporu’nda en detaylı şekilde sizlere sunuyoruz.
6 STRAJEJİK AMAÇ
2020 yılı Faaliyet Raporumuzu 6 Stratejik Amaç doğrultusunda gerçekleştirdik. Bunu paydaş toplantılarıyla, çalıştaylarıyla ve kent dinamiklerimizle yaptığımız çalışmalarla belirledik. İzmit Belediyesine ait Kurumsal Gelişimi Sağlamak, Kentsel Tasarımı ve Gelişimini Sağlamak, Kent Ekonomisinin Gelişimini Gerçekleştirmek, Kentin Çevre, Sağlık, ve Güvenliğinin Yönetimini ve Gelişimine Katkıda Bulunmak, Toplumsal Gelişime Katkı Sağlamak, Paydaş İlişkilerini Geliştirmek
BAŞARI ORANI YÜZDE 93
Başarı oranlarına bakacak olarak başarı oranını yüzde 71’lerden yüzde 93’lere kadar çıktığımızı görüyoruz. Kurumsal gelişimi sağlamak, kentsel tasarımı ve gelişimi sağlamak, kent ekonomisini gelişimini sağlamak, kentin çevre sağlık ve güvenliğini yönetiminin gelişimini sağlamak, toplumsal gelişime katkıda bulunmak, paydaş ilişkilerini geliştirmek alanında gerçekleştirdiğimiz bütün bu başarıları Koronavirüs pandemisine rağmen gerçekleştirdiğimiz altını çizmek istiyorum. 
HUZUR VE GÜVEN
Geride bıraktığımız bu süreç içerisinde, İzmit’imizin her mahallesinde, her sokağında, her caddesinde huzur ve güvene yönelik adımlar atmaya gayret gösterdik. 7’den 70’e herkese, tüm İzmitlilere; İzmit’in güzelliklerini, paylaşmanın hazzını, dayanışmanın umutlarımızı yükselten gücünü yaymaya çalıştık.
İSRAFTAN UZAK ANLAYIŞ
Tüm ekonomik zorluklar ve koronavirüs pandemisine rağmen yatırım, hizmet ve sosyal çalışmalarda gayretli bir çalışma süreci geçirdik. Ve daha da önemlisi kaynaklarımızı doğru kullanarak, israftan uzak yatırım ve hizmet politikaları üretmeye çalıştık.
HİÇ KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDEN
Sosyal, şeffaf ve adil belediyecilik anlayışımızın gereği olarak çalışmalarımızı halkımızın, muhtarlarımızın, esnaflarımızın, meslek örgütlerimizin kısacası ilçemizin tüm paydaşlarının görüşlerini alarak gerçekleştirdik. Değerli İzmitlilerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik hizmet ve projelerimizi hiç kimseyi ötekileştirmeden hiç kimseyi ayrıştırmadan yaşama geçirdik.
ÜRETEN KENT
Bizim çok önemsediğimiz ve üzerinde ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğimiz üreten kent vizyonuyla İzmit’te tarımsal üretim hamlesi başlattık. Buradaki amacımız öncelikle toprağın zenginliğine dikkat çekmek ve aynı zamanda çiftçinin hem kentte hem de genel ekonomik kararlarda desteklenmesini arzuladığımız amaçla yola çıktık. Burada belediyemizin bütün tarım arazilerini ekine açarak yola çıktık. İzmit Belediyesinin Durhasan Mahallesi’nde atıl durumda bulunan 6.000 m2’lik araziden 3 tondan fazlada ürün aldık. 
ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITILDI
Elde edilen ürünler, gelir seviyesi düşük vatandaşlara Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında ücretsiz olarak dağıttık. Sonrasında yine fide üretimi ve tohum konusunda çalışmalarla çiftçilerimize ek destekler olabilirse diye devam ediyor. 
ARONYA BİTKİSİNİN EKİMİNE BAŞLANDI
Aynı zamanda klasik tarım ürünlerinin aksine bölge çiftçisine katma değeri yüksek alternatif gelir kaynağı oluşturmak amacıyla Emirhan Mahallesinde yaklaşık 4.000m2’lik alana birçok hastalığa çare olan süper meyve 315 adet Aronya bitkisinin ekimine ve denemesine başladık. 18 ADET TOHUM
Bunun dışında yine üreten belediye vizyonuyla yerel tohumlara sahip çıkmak amacıyla İlçemiz genelinde 50 adet mahalle (köy) çalışmalar başlatılmıştır. Ve bugüne kadar toplam 18 adet yerel sebze ve yem bitkisi tohumları toplandı. 
5 DÖNÜM 5 AYRI ÇEŞİT
Bölgemize en uygun yerel buğday çeşidini belirlemek ve verimi en iyi olan buğday çeşidini çiftçilerimiz ile paylaş¬mak amacıyla Ambarcı mahallesinde 5 dönümlük alan üzerinde 5 ayrı çeşit yerel buğday tohumlarının demonstrasyon alanı oluşturduk. Ve buradan çıkan sonuçla hangisi daha verimliyse bunları çiftçilerimize dağıtmak konusunda çalışmalarımız devam ediyor. 
İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK
2020 yılı içerisinde sosyal belediyecilik anlayışına uygun, hak temelli bir yaklaşım ile bütün vatandaşları kapsayacak bir sosyal destek sistemi oluşturduk. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nce yaşadığı ekonomik sorunlar sebebiyle temel besin maddelerine ulaşamayan vatandaşlarımız için gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirilerek, ilçemizin her mahallesinde tespit edilmiş olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara ekonomik maddi destek sağlandı.
KARDEŞ ELLER
Özellikle pandemi döneminin oluşturduğu ekonomik sıkıntılara derman olabilmek için “Kardeş Eller” projesini Mehmet Ali Paşa Mahallemizde hayata geçirdik. Kardeş eller veren elin alan eli görmediği bir dayanışma ağı oluşturduk. Gıda, giyim, yakacak, eşya, eğitim, bebek malzemesi, fatura, sağlık desteği gibi destek kalemlerinden ihtiyaç sahiplerinin talepleri hem Belediyenin öz kaynaklarıyla, hem de bağışçıların destekleriyle karşılandı. Bağışçılarımızla birlikte daha çok desteğe ulaşmak için oluşturduğumuz sistem. 
GIDA BANKASI
Yoksulluk ve israfla mücadelede en iyi yöntemlerden biri olan “Gıda Bankacılığı” sisteminin başarılı bir örneğini oluşturmak amacıyla “İzmit Belediyesi Gıda Bankası” Ekim 2020 tarihi itibariyle hizmete başladı. Bugüne kadar yüzlerce ihtiyaç sahibi vatandaşımız bu hizmetten faydalandı. 
DOST ELLER MAĞAZASI
Yine geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Dost Eller Mağazamız ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın temel giyim ürünü ihtiyaçları, hem Belediyenin öz kaynakları ile hem de bağışçı kurum ve vatandaşlardan gelen bağışlarla karşılandı. Ekim 2020 tarihi itibariyle faaliyete geçti. Ve buradan yüzlerce ihtiyaç sahibi vatandaş faydalandı. Alanında uzman sosyal destek uzmanlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı tespit etmeye devam ediyoruz. 
ANNE TAKSİ
Sosyal belediyecilik anlayışıyla sosyo-ekonomik durumu olmayan vatandaşlarımıza yönelik başlattığımız “Anne Taksi” projesi ile doğum yapan anneleri hastaneden evlerine ücretsiz ulaşımını sağladık. Doğum yapan annelerin ekonomik durumu yok ise sırtlarında çanta, ellerinde çocuklarıyla evlerine gittiğini tespit ettik. Bizde bu projemizle ekonomik durumu olmayan annelerimiz evlerine ücretsiz şekilde ulaştırıyoruz. 
HAYVAN AMBULANSI
Hibe hakkımız vardı. Bizde bu hakkı sokak hayvanları için kullandık. Yaralı sokak hayvanlarına yerinde müdahale edilebilmesi amacıyla oluşturulan hayvan ambulansı ile sokaktaki can dostlarımızın tedavileri yerinde ve anında gerçekleştirdik. Yüzlerce sokak hayvanına, besleme noktalarında tonlarca mama dağıttık.  
İNTERNETSİZ EVLERE İNTERNET DESTEĞİ SAĞLADIK
Hiç internet alt yapısı bulunmayan ve pandemide internetten derslerin yapılmasının ne kadar zor olduğunu gördük. Pandemiyle birlikte okulların kapanmasıyla birlikte evden eğitim gören, ancak evlerinde internet bağlantısı bulunmayan çok ciddi sayıda çocuğumuzun evine internet götürdük.
15 MAHALLEYE İNTERNET DESTEĞİ
İnternet hizmetinden faydalanamadığından uzaktan eğitim alamayan çocuklar için hiç internet alt yapısı olmayan 15 mahallemize; Orhaniye, Nebihocalar, Gökçeören, Şahinler, Çavuşoğlu, Arpalık, Yenice, Mecidiye, Kozluca, Bağlıca, Sarışeyh, Çubuklu Osmaniye, Süverler, Balören, Akmeşe Sultaniye gibi köylerimize ücretsiz internet hizmeti ulaştırıldık. Burada çocuklarımızı derslerine girebiliyor ve sınavlarına hazırlanıyor. Bu konuda destek veren muhtarlarımıza bölge halkına çok teşekkür ediyorum. 
NİKAH SALONLARI 1 TL OLDU
Yuva kurarken bir de nikah salonu daha önce saatlik hafta içi 400 lira, hafta sonu mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde ise daha yüksek olan ücretleri biz de evlenecek çiftlerimize destek vermek amacıyla, insanlar evlenirken bir de nikah salonu parası düşünmesinler diye nikah salonu ücretlerimizi 1 lira yapılması için meclise teklif verdik. Ve bu teklifimiz meclis kararıyla hayata geçirildi. Böylece 1821 çiftimiz nikah salonu parası derdi olmadan dünya evine girdi.
DÜNYANIN EN ZENGİN ATATÜRK MÜZESİ HAYATA GEÇTİ
Bu projeyi hayata geçirmiş olmak ve var olan yapıları korumak adına ciddi bir adımdı. Onun dışında hep söyleriz. Atatürk ve İzmit önemli hikayeleri olan bir konu. Bizde Atatürk’e ait 400’den fazla nadide eserin bulunduğu Dünyanın en zengin Atatürk Müzesi’nin açılışını Cumhuriyet’in 97. yıl dönümünde gerçekleştirdik. Var olan alanların tarihsel dokusunu ve kültürünü yaşatma amacımız da vardı bunları yaparken.
HULUSİ KENTMEN EVİ HAYATA GEÇİYOR
İzmit’i sanatın ve kültürün ortak buluşma noktası haline getirmek için kültürel miraslara sahip çıktık. Çocukluğunu İzmit’te geçiren Yeşilçam’ın usta oyuncusu Hulusi Kentmen’in evini tespit ettik. Ve torunu Melek Kentmen’e ulaştık. Öncelikle burayı kamulaştırdık ve şimdi restore ederek başladık. Aşama olarak proje kurula sunuldu ve kurul karar verdiğinde biz burayı Hulusi Kentmen Barış ve Sanat Evi olarak İzmit’in kültür hazinesine kazandırmış olacağız. 
RUŞEN HAKKI’NIN ADI YAŞATILACAK
Tarihi İzmit evleri arasında bulunan bir konağımızın restorasyonunu tamamladık ve burayı Şiir ve Edebiyat Evi olarak kullanımı planladık. Şuanda iç teşrifatları yapılıyor. Aynı zamanda sevgili Ruşen Hakkı’nın da adını yaşatmak adına bir şiir ve edebiyat evi haline getirmek istiyoruz. Çalışmalarımız tüm hızıyla bu yönde devam ediyor. Bir diğeri de Kalender Korkmaz Evi’nin de proje aşaması bitti. Yine kurul karar verdiğinde restorasyonu tamamlayacağız.  
SARISU HARAP OLMAKTAN KURTARILDI
Sarısu Gençlik Kampını izbelik olmaktan kurtardık ve harap haldeydi. Ve bu tesisi tamamen elden geçirdik. Gençlerin kullanımına sunduk. Hem su sporları hem festivaller anlamında her ne kadar Kandıra’da olsa da tüm İzmit’in hizmetine açtık.  Yıllarca unutulan İzmit’in göbeğindeki Kapanönü Çarşısı’nın yenilenmesini sağladık. Yıllardır esnafın çektiği sorunu çözdük. 
YENİMAHALLE KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIM EVİ
Yenimahalle’de yapacağımız kreş ve gündüz bakımevinin ihale aşamasındayız. 88 çocuğa hizmet verecek olan, Mutfak, yemekhane, eğitim odaları, kütüphane, çok amaçlı salondan oluşan Yeni Mahalle Kreş Gündüz Bakım Evinin proje süreci tamamlandı. Yakında ihalesine başlıyoruz.
YEŞİLOVA KREŞİ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ
İlk kreşimiz Yeşilova’dan başlayacak. İlk açılışı oradan yapacağız. Bitmek üzere tamamen inşaat aşaması bitti çevre düzeni kaldı. Bu sezon pandemi izin verirse kayıtları almaya başlayacağız. Bina bundan sonra, okul öncesi çağdaki çocukların kişisel gelişimine katkı sağlayacak şekilde planlandı.
TÜYSÜZLER KREŞİ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ
Üçüncü kreşimiz Tüysüzler kreşimiz. Burada mahalle evini tamamen halkımızın ihtiyaçları kapsamında çok güzel projeye çevirmek istiyoruz. Burada da kısa sürede ihale aşamasına geçeceğiz.
FETHİYE CADDESİ TÜRKİYE’DE BİR İLK
Görev geldiğimiz günden itibaren İzmit’e halkla birlikte yönetim anlayışını getirdik ve kentin kalbi olan Fethiye Caddesi’nin yenilenmesi projesini Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek önce proje yarışmasını gerçekleştirdik. Bu proje yarışmasından 3 değer proje çıkardık ve halkın seçmesini istedik. Ve birinciyi halk belirledi. 
HALK OYLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması’nda 3 eş değer proje belirlenirken, bu projeler arasından galip gelen projenin belirlenmesi için Fethiye Caddesin sandık koyduk ve halk oylaması gerçekleştirdik. Ve sonunda 52 numaralı proje halk tarafından birinci olarak seçildi. 
FERİDUN ÖZBAY’DA PİLOT UYGULAMA
Proje kapsamında zemin kaplamalarının yeniden tasarlanması, yeni kent mobilyaları tasarlanması, aydınlatma armatürlerinin tasarımı, zemin kat cepheler için öneri cephe çalışmaları bulunuyor. Tüm proje üretim sürecimiz tamamlandı. Hatta yan yol olan Feridun Özbay’da pilot uygulamaya imza attık. Oradan çıkarımlarımızla birlikte esnaflarımızla başlama sürecine karar verince hemen ihale aşamasına geçeceğiz. Ve Fethiye Caddesi projemizi hayata geçireceğiz. 
KUŞAKLAR ARASI YAŞAM MERKEZİ
Çok önem verdiğimiz proje Türkiye’de örneği yok. Biz ilk defa dneyeceğiz. Ve bizi heyecanlandıran bir proje. Gündoğdu Mahallesimizde belediyemiz mülkiyetinde bulunan 4.600 m2 büyüklüğündeki kuşaklararası yaşam merkezimizin proje çalışmaları bitti. Bu projeyi yine halkımızla, paydaşlarımızla belirledik. Kuşaklar Arası Yaşam Merkezi’yle; farklı kuşaktaki insanları bir araya getirerek kuşaklar arası iletişimi sağlamak, kuşakların karşılaşma mekanı haline gelerek kent içerisindeki dayanışmayı arttırmak istiyoruz. İhale aşamasına geçtiğimiz burası için bir lansman yapacağız. Proje aşaması tamamlandı. Seneye ihale aşaması tamamlandığında hayata geçirmek istiyoruz. 
İZMİT BELEDİYESİ SANAT MERKEZİ
Yenişehir mahallemizde toplumun bütün kesimlerinin oradaki kültürel etkinliklerin içinde yer almasını, kültür ve sanatın doruk noktaya ulaşmasını, çocukların sanatla tanışmasını İzmit Sanat Merkezi’nin de ihalesine çıkıyoruz. Yenişehir’deki merkezi konumu ile İzmit Sanat Merkezinin bölgenin kültürel hayatı için bir dinamo olması amaçlıyoruz. Bunu da yine çok önemsiyorum. Bizim hiçbir şekilde kültür alanımız yok. Bu bizim için önemli bir merkez haline gelecek. 
ALZHEİMER YAŞAM EVİ
Yine bizi heyecanlandıran ve kentte hiç olmayan ilk defa bizim hayata geçireceğimiz Alzheimer Yaşam Evi. Malta mahallemizde toplam 7.683,50 m²lik bir yaşlılık alanındaki refah seviyesini arttırmak ve ilçemizde ikamet eden büyüklerimizi sosyal, ruhsal ve bedensel açıdan desteklemek amacıyla Kocaeli’de olmayan bir proje;  Alzheimer Yaşam Evi hayata geçiriyoruz. 
PROJENİN YÜZDE 90’I TAMAMLANDI
Merkezimiz Alzheimer hastası vatandaşların hayatla kurduğu ilişkinin güçlenmesi, yaşam kalitesinin artması ve hastalığın evre atlamasındaki riskleri ortadan kaldırarak hasta yakınlarının desteklenmesi amacıyla kurulacak bir merkez olacak. Projemizin yüzde 90’ınını tamamlamış olup, yakında faaliyete geçeceğiz. Sadece çevre düzeni kaldı. Onu da bitirdiğimiz pandemi el verdiği sürece açılışını gerçekleştireceğiz. 
SOKAK HAYVANLARI BAKIM MERKEZİ
Tepeköy Mahallesi içinde yer alan yer alan ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında kullanılan 157 bin m²’lik ormanlık alanın, “Sokak Hayvanları Bakım Merkezi” projesi kapsamında tahsisi için ilgili kurumlarla yazışmalar yapıldı. Tahsis yapıldığı takdirde kaymakamlık, odalar ve derneklerle birlikte sokakta yaşayan hayvanlarımız için canla başla çalışacağız. 
KARAABDÜLBAKİ KÖYÜ ÜRETİCİ PAZARI
Karaabdülbaki Köyü yöresel ürünler satış alanı tasarlandı ve ünite imalatları tamamlandı. Havaların düzelmesiyle birlikte ve pandemi koşullarının izin vermesiyle birlikte üretici pazarını faaliyete geçireceğiz. Buradaki bütün çalışmalarımız tamamlanmış bulunuyor. 
ÇETİN EMEÇ KÜTÜPHANESİ
Yıllardır kullanılmayan ve çürümeye yüz tutan Elektronik Kent Müzesini şimdi her yaştan insanımızın kullandığı Çetin Emeç Kütüphanesine dönüştürdük.  310 m² alana sahip olan ve  100 kişi kapasiteli kütüphanede; bireysel okuma alanı, bilgisayar masaları ile dijital çalışma alanı ve grup çalışma alanı bulunmakta. Ayrıca oluşturulan dijital kütüphaneyle 25 bin kitaba sahip bir kütüphane kazandırmış olurduk. 
CEPHANELİK YAŞAM VADİSİ PROJESİ
Vizyonumuzda ortaya koyduğumuz yeşil kent hedefine bir adım daha yaklaşmak için 28 Haziran Mahallemizde bulunan toplam 76 bin m²’lik Cephanelik Mesire Alanı’nı, İzmit Cephanelik Yaşam Vadisi Projesini dönüştürmeye başlayacağız. Bu projemizin de uygulama projelerine başlandı. Bu konuda alanında uzman mimarlarla çalıştık. Şuanda uygulama projelerine geçme aşamasındayız. Tramvay hattının proesi tamamen bittiği zaman buradaki projeye peyderpey başlayacağız. 
EKOPARK ORMAN OKULU
Bu projeyi ilk defa Finlandiya uyguluyor. Bizde eğitimcilerden bilgi aldık. İzmit Belediyesi Ekopark alanı içinde yer alan 1.408 m² alanda doğa ile iç içe eğitim modeli amaçlanmayan Orman Okulu projemizi hayata geçiriyoruz. Projede hem açık hem kapalı atölye odalarında çeşitli eğitim faaliyetleri verilmesi, konferans salonunda gösterimler ve seminerler yapmayı planlıyoruz. Eğer pandemi engeli olmasa yeni sezonda kayıt alarak başlamayı planlıyoruz.  
GÜLÜMSE KAFE SOSYAL TESİSİ
Yahya Kaptan Mahallesinde bulunan ve artık kullanılmayan eski kafeterya binasını yıkılıp yeniden tasarlandı. Kafe alanında bulunan yeşil alanın tamamında sosyal ve sanatsal alan kazandırdık ve sonuçta İzmit Belediyesinin ilk sosyal tesisi olan Gülümse Kafe’yi İzmit’imize kazandırdık.
YENİ CUMA PARKI DÜZENLEMESİ 
Biliyorsunuz Yeni Cuma Parkı kentin en merkezi yerlerinden bir tanesi. Kentimizin simgesi haline gelen Yeni Cuma Parkı’nı ise tamamen yenilemeye başlıyoruz. Artık burayı sadece insanların çayını içip simidini yediği sıradan bir park görünümünden kurtararak, kentin kültür noktası haline getirmek istiyoruz. Ve bu tamamlanan projemiz bu projenin uygulama ve ihale aşamasındayız. Önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi arzu ediyoruz. 
TAVŞANTEPE CADDESİ 10 GÜNDE TAMAMLANDI
Fen İşlerimiz bu süreçte 2 yıl boyunca kentin her noktasına dokunmak adına ciddi çalışmalarla gerçekleştirdiğini söylemek istiyorum. Yıllardır bakımı yapılmayan ve vatandaşın çilesi haline gelen Tavşantepe Caddesi’ne şiddetli yağışlara rağmen 10 gün gibi kısa bir sürede yol çalışmaları tamamlandı. 
BAYRAKTAR’A 17 YIL SONRA ASFALT GİTTİ
Kabaoğlu Mahalle sakinlerinin 10 yıldır yapılmasını beklediği Ersoylu Caddesi, İzmit Belediyesinin yoğun çalışmalarının ardından 10 günde tamamlanarak hazır hale getirildi. Yıllardır köstebek yuvasını andıran ve 17 yıldır asfalt bekleyen İzmit Bayraktar Köyü yoluna 4000 ton asfalt dökülerek, kısa sürede asfaltlandı.
YENİMAHALLE VE SERDAR BİRBİRİNE BAĞLANDI
İzmit Belediyesi, uzun yıllardır bakım yapılmayan ve oluşan çukurlar nedeniyle özellikle kış aylarında tehlike oluşturan Yenimahalle ve Serdar Mahallesi Bağlantı yolunu tamamlayıp, vatandaşlarımızın artık güvenlik kaygısı taşımadan konforlu bir şekilde kullanabilecekleri bir yol haline getirdik.
KARLA MÜCADELEDE TÜM MÜDÜRLÜKLER ÇALIŞTI
Bildiğiniz gibi bu kış çok zor bir kış mevsimini yaşadık. Karla mücadele kapsamında bütün saha müdürlüklerimiz bu mücadeleye katıldı. Kentimizin ve köylerimizin yollarının karla kapanmaması için büyük bir emek sarf edildi. Kar ve buzla mücadele çalışmalarında ekipler tam donanımla, olumsuzluk uyarıları yapıldığı andan itibaren göreve hazırdı. Bu konuda da buradan karla mücadele kapsamında çalışan tüm personelimize kentimiz adına teşekkür ediyorum. 
77 BİN 500 ADET AĞACIN KESİLMESİ ENGELLENDİ
Kentin çevre, sağlık ve güvenliğinin yönetimi ve gelişimini sağlamayı ve çocuklarımıza daha yaşanabilir bir çevre bırakmayı çok önemsiyoruz. Hiçbir çöp aslında çöp değildir. Çevre ve Koruma Müdürlüğümüz yapmış olduğu çalışmalar sonucunda 77.500 adet ağacının kesilmesini ve 461.000 m3 toprağın kirlenmesini engellemiş oldular 1 yıllık süreçte. Amacımız daha temiz bir İzmit ve daha yaşanabilir bir gelecek. Çocuklarımıza iyi ki İzmit’te yaşıyorum dedirtebilmek. Bunun gayesi ile çalışmalarımız devam ediyor. Çınar Atık Uygulaması’nı hayata geçirdi arkadaşlarımız. Bu anlamda arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 
DEFALARCA DEZENFEKTE
Özellikle pandemi sebebiyle daha bir önem kazanan temizlik faaliyetlerimizde hız kazandı. 52 merkez mahallemiz ile kırsal mahallenin tamamı 5’er defa dezenfekte edilip yıkandı. Yani toplamda uzunluğu 1673 kilometre olan İzmit’in sorumluluk alanlarımızda yer alan cadde ve sokakları tertemiz etmek adına canla başla çalıştılar.  139 okulumuz, 243 camimiz, 30 köy meydanımız defalarca dezenfekte edildi. İlçe sınırlarımız dâhilinde 115 bin 662 ton evsel nitelikli katı atık, yani kaba tabiriyle çöp toplandı ve bertaraf edilmek üzere İZAYDAŞ tesislerine nakledildi.
TEMİZLİK ARAÇLARINDAN TASARRUF SAĞLANDI
Tabii burada temizlik araçlarından bahsedip, temizlik araçlarının alımı” maliyetinden tasarruf ettiğimizi de vurgulamamız gerekiyor. Temizlik araçlarımızı almak için çok çabaladık. Ve gerçekten iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz.  2020 yılı içerisinde yaptığımız maliyet analizleri neticesinde; İller Bankası ve T. Finans Katılım Bankasından kullanılan kredi ile 71 adet çöp kamyonu ve iş makinesi Devlet Malzeme Ofisinden satın alındı. Bu çalışmamız neticesinde aylık yaklaşık 3,5 milyon TL tutarında “temizlik araçlarının alımı” maliyetinden tasarruf etmiş olduk. İzmit Belediyesini hizmet araçlarımızla güçlendirdik, İzmit’i güçlendirdik, vatandaşa hizmeti güçlendirdik. 
7 YIL İÇİN 160 MİLYON LİRALIK TASARRUF
Hizmet araçlarımız artık eloğlunun değil, İzmit’in kendi araçları olarak halka hizmet veriyor. Bu sağladığımız tasarruf 2021 yılındaki toplu iş sözleşmesinde eşit işe eşit ücret mantığıyla gerçekleştirdiğimiz zamlara da kaynak sağlamış oldu. Ayrıca bu araçların belediyeye ait olmasından dolayı ve daha sonra hizmet araçlarıyla ilgili bir ihale gerçekleştirmeyeceğimiz için de toplam 7 yıl için 160 milyon liralık bir tasarruf yapmış olduk. 
İZMİT BELEDİYESİ ÖDÜL KAZANDI
Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki; İzmit Belediyesi olarak, 2020 yılında toplanan e-atık miktarı ile e-atık yönetim sistemine en yüksek katkıyı sağlayan belediyelerin belirlendiği “AGİD elektronik atık yönetiminde fark yaratan belediyeler ödülü yarışmasında ” Küçük Ev Aletleri atık yönetimindeki çalışmalarımız ile fark yaratan 2. belediye olarak ödül kazandık.
MİLLİ BAYRAMLARI PANDEMİ ŞARTLARINDA KUTLADIK
Pandemi şartları altında geçirmek zorunda kaldığımız milli bayramlarımızı kutlamadan da durmadık. Atalarımız bizden çok zor şartlar altında bu ülkeyi savundular ve bizlere armağan ettiler. Bizler de atalarımızın aziz hatıralarını yaşatmak için bayramlarımızı pandemiyi de göz ardı etmeden coşkuyla kutlamaya devam ettik.  23 Nisan, 19 Mayıs ve 30 Ağustos gibi günlerde arabalı konser ve arabada sinema keyfi etkinliklerimizle sosyal mesafe kuralından şaşmadan insanlara bu pandemi günlerinde biraz moral verebildiysek ne mutlu bizlere.
KENTİMİZİ EUROLEAGUE’DE TEMSİL ETTİK 
Spor, Kültür ve Sanat alanı bizim çok önemli Özellikle alt yapı kulüplerini önemsiyoruz. Ayrıca profesyonel anlamda bir kulübümüz var. Ayrıca İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı ilk defa kentimizi Euroleague’de temsil eden takım oldu. Az bütçeyle bu başarıları elde etmek bizler için önemli. 
KADIN ELİ DEĞEN KENT İZMİT
Kadın elinin değmediği bir kent düşünülemeyeceği gibi kadın elinin değmediği bir belediyede asla söz konusu olamaz.2 Yıllık süreçte kadın çalışan sayısında % 28,10 bir artış olmuştur. Kadın emeğine önem veren İzmit Belediyesinin 2019 yılında 210, 2020 yılında 213,  2021 yılında ise 269 yeni kadın personeli oldu. İzmit Belediyesinde kadınlar, insanların genellikle erkekleri görmeye alışık olduğu alanlarda kendilerini göstermesi, ben de varım demesi beni çok mutlu ediyor. Kadınlar, belediyemizde zabıta, temizlik işleri, ağır vasıta şoförlüğü, kimyager, ziraat mühendisi gibi alanlarda istihdam ediliyor. Bu sayının önümüzdeki yıllarda artmasına kadın belediye başkanı olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz. 
KADIN GİRİŞİMCİLER MERKEZİ HAYATA GEÇİYOR
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Mehmet Ali Paşa Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı kurulacak olan Kadın Girişimciler Merkezi ile İzmit ilçesinde, girişimci adayı veya kendi hesabına çalışan kadınların, yeni iş fikirleri geliştirmesini destekleyeceğiz. Kadınların iş yaşamına, ekonomik özgürlüğüne büyük katkı sunacak olan Kadın Girişimciler Merkezi’nde yenilikçi girişimcilik, iş yönetimi, eğitim, uygulama, destek ve danışmanlık hizmetleri aracılığıyla kadınların sosyal hayata etkin katılımı sağlanacak ve kadınların ekonomik yönden güçlenmesini sağlayacağız. Ayrıca çocuklar için, çocuk kütüphanesi, ders çalışma alanı ve spor merkezi de Kadın Girişimciler Merkezinde bulunacak. Bu merkezi 1 ay gibi kısa sürede açmayı planlıyoruz. 
İZMİT ÇARŞISI
Esnafın bir bir kepenk kapattığı dönemde onların ücretsiz bir şekilde dükkan açarak ürünleri açabilmesi için hali hazırda 17 bin üyesi olan sistemle entegre olduk. İzmit’i sürdürülebilirlik, sosyal adalet ve ekonomik kalkınma açısından örnek bir kente dönüştürme azminde olduğumuzun üzerinde sürekli duruyoruz. Bu amaca hizmet edecek olan İzmit Çarşısı’nın projesini 2020 yılında bitirdik ve 2021 yılında hizmete soktuk. Yerel ekonomiyi canlandıracak, doğa ve insan dostu olan, hem üreticiyi hem tüketiciyi koruyan İzmit Çarşısı, sürdürülebilir yerel kalkınmayı destekleyecek ve bölgesel ekonominin canlanmasını sağlayacak. 
İZMİT BELEDİYESİ ICLEI’YE ÜYE OLDU
Ortaya koyduğumuz hizmetler ve yakın zamanda hayata geçireceğimiz marka projeler ile sadece İzmit veya Türkiye’de değil Avrupa’da da iddiasını ortaya koymuştur. İzmit Belediyesi Avrupa’da faaliyet gösteren “Yerel Yönetimlerde Sürdürebilirlik” kuruluşu olan ICLEI’ye üye oldu. Sürdürülebilir kalkınma için dünyanın en büyük yerel yönetimler ağı olan ICLEI’ye katılarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerine olan bağlılığımızı bir kez daha güçlü bir şekilde vurguladık.  Buna ek olarak, Belediyemiz ICLEI ağı aracılığıyla Avrupa sınır ötesi işbirliklerine ve proje uygulamalarına katılmayı hedeflemekte ve ilgili alandaki eylemlerinin küresel ICLEI ağı sayesinde çok daha fazla etki yaratacağına inanıyoruz. 
2021 YILINDA DOLUDİZGİN
Elbette 2020 yılı sadece İzmit Belediyesi için değil Türkiye’deki tüm belediyeler için zor bir yıl oldu. Öngörülemeyen pandemi sebebiyle yeni toplumsal yaşam ve hizmet beklentileri yeni faaliyet ve projeleri hayata geçirme gerekliliğini ortaya çıkardı. Hayata geçirmeyi planladığımız pek çok projemiz Covid-19 pandemisinin etkisi altında kaldı. Ancak buna rağmen projelerimiz kesinlikle durmadı ve hayata geçirilmeye devam etti. Şimdi de 2021 yılında doludizgin bir şekilde devam ediyoruz. 
SALGINLA NASIL BAŞ EDECEĞİMİZ ÖĞRENDİK
İzmit Belediyesi olarak hizmetler anlamında salgınla nasıl baş edeceğimizi öğrendik. Vatandaşımızın yanında nasıl duracağımız konusunda 2020’ye göre de daha tecrübeliyiz. Hizmet ve çalışmalarımızda sağladığımız başarıyı başta siz değerli meclis üyelerimiz olmak üzere, Belediyemizin her kademesinde görev yapan değerli çalışanlarının gayretlerine ve halkımızın bize sağladığı güven, destek ve yol göstermelerine borçluyuz. 
GAYRİMENKUL SATMADAN BAKANLIKTAN DESTEK ALMADAN
İzmit’i örnek bir kent haline getirmek için üzerimize düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmek, çabasıyla kaliteli ve kalıcı hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Biz hiç gayrimenkul satmadan ve hiçbir bakanlıktan destek almadan 2 yıl gibi süreç içerisinde ciddi çalışmalara imza attık. 
YENİ DÖNEMİMİZ HAYIRLI OLSUN
Bu duygu ve düşüncelerle, yeni dönemin belediyemize ve kentimize hayırlı olmasını diler, hizmetlerimize emek ve destekleriyle katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi, İzmitli vatandaşlarımıza saygılarımı sunarım” dedi.

Haberi Paylaş