HATTAT ALİ VASFî İZMİDÎ HÜSN-İ HAT MÜZESİ’NİN İLK ZİYARETÇİSİ KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ OLDU

RESTORE EDİLEN TARİHİ ÇEŞMELER İNCELENDİ1

Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz, Örcün’de Sultan Baba Türbesi’nin hemen altında bulunan, ilçemizin tanıtımına ve turizmine önemli katkılar sağlayacak olan, açılışı önümüzdeki günlerde yapılacak, Hattat Ali Vasfi İzmidî  Hüsn-i Hat Müzesi’ni ziyaret etti. Ziyarete Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Çetin Seymen ve MHP İlçe Başkanı Bilal Çakır da eşlik ettiler.

 

RESTORE EDİLEN TARİHİ ÇEŞMELER İNCELENDİ

İlk olarak, Gölcük Belediyesi tarafından restore edilen ve butik otel olarak faaliyet gösteren, Osmanlı Dönemi’nin mimarisini koruyan Örcün Sultan Hatun Konağı gezildi. Konak ziyareti akabinde, yine; Gölcük Belediyesi tarafından aslına uygun olarak kısa süre önce restore edilen, 5 ayrı Osmanlı Dönemi çeşmesinde incelemelerde bulunuldu. Örcün Camii yanında bulunan yalnızca Osmanlı Dönemi mezar taşlarının yer aldığı hazirenin ziyaret edilmesi sonrasında; yeniden imar ve ihya edilen ve Hattat Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak işlev gören tarihî hamam gezildi.

 

MÜZEDE ÖZEL OLARAK HAZIRLANAN 169 HAT ESERİ BULUNUYOR

Kocaeli’nin ilk ve tek hat müzesi olacak olan, Hattat Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi’nde, özel olarak hazırlanan 169 hat bulunuyor. Müzenin hazırlanmasında; 74 hattat,13 müzehhip,34 ebrucu,1 naht,1 kat’ı,1 yaprak oymacı, 1 çinici olmak üzere toplam da 134 kişi katkıda bulundu. Müzede; Osmanlı Devleti’nin 8.padişahı 2.Bayezid döneminden kalma külçe bakırın levha haline getirilip perçinlemesi ile yapılmış kazan da bulunuyor.

VALİ YAVUZ’A GÜNÜN ANISINA ANLAMLI HEDİYELER

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz’a, İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un; “Sâhipsiz olan memleketin batması haktır, Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır” dizelerinin Hattat Mahmut Şahin tarafından Osmanlıca olarak yazıldığı hat eserini, ayrıca; millî ve mânevi değerlerimize verdiği önemin somut bir nişanesi olmak üzere, Örcün Sultan Baba Türbesi yanındaki Osmanlı dönemi ecdat yadigarı tarihî hamamın aslına uygun olarak yeniden ihyâsı ve Hattat Ali Vasfî İzmidî  Hüsn-i Hat Müzesi olarak faaliyet göstermesini sağlayan katkılarından dolayı şükranlarının bir ifadesi olarak ziyaret anısına müzenin anahtarını arz etti.

VALİ YAVUZ TEŞEKKÜR ETTİ

Hattat Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi’ni çok beğendiğini ifade eden Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer başta olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik etti.

Vali Yavuz ve Başkan Sezer akabinde de, Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet zamanında Sinop’tan gelerek türbenin bulunduğu bölgeye yerleşmiş ve burada Halvetî Zaviyesi ve hamam inşa etmiş olan Sultan Baba olarak bilinen İbrahim Ethem Hazretleri’nin Türbesi’ni ziyaret ettiler.

DEĞİRMENDERE YUKARI MAHALLE’DE BULUNAN TARİHİ HAMAM KALINTISINDA İNCELEMELERDE BULUNULDU

Son olarak; Değirmendere Yukarı Mahalle’de bulunan, restorasyon projesi Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan, Gölcük Belediyesi tarafından restorasyon ihalesinin en kısa süre içinde gerçekleştirilmesi hedeflenen Osmanlı döneminden kalma tarihi hamam kalıntısında incelemeler yapıldı.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş