FARUK MAMİK BAŞKANLIĞI KELEŞ’E DEVRETTİ

FARUK MAMİK BAŞKANLIĞI KELEŞ'E DEVRETTİ

Faruk Mamik:

Başkanlığı bırakıyorum hizmeti değil

Kocaeli Müteahhitler Birliği’nde bir dönem başkanlık yapan Faruk Mamik, bayrağı Oğuzhan Keleş’e devrediyor. Mamik, hizmetlerine devam edeceğini belirterek “Sadece başkanlığı bırakıyorum” dedi

KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda 31 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan 3. olağan genel kurulda Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, aday olmayacak. 2018 yılının Mart ayında göreve gelen Mamik, yönetimde bulunan Oğuzhan Keleş’e görevi bırakacak. Keleş, olağan genel kurulda tek aday olacak.

OĞUZHAN KELEŞ TEK ADAY

Kongreyle ilgili gazetemize konuşan Başkan Mamik, “3 yılda bir yapılan kongremiz 31 Mart Çarşamba günü KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek. Yeniden aday olmayacağım. Bir dönem başkan olarak görev yaptığımız Müteahhitler Birliği’ndeki başkanlık görevini yönetimde bulunan Oğuzhan Keleş kardeşimize devrediyorum. Görevde bulunduğum süre içerisinde Kocaelimiz için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk. Bundan sonra İMKON yöneticisi olarak başkanımız Oğuzhan Keleş ile birlikte kentimize hizmet etmeye devam edeceğim” dedi.

‘OTOPARK YASASI İÇİN BÜYÜK ÇABA HARCADIK’

Göreve geldiği günden bu yana çalışmalarını aktaran Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, “2019 yılında ekonomik sıkıntılar boy göstermeye başlayınca Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak müteahhitlerimiz de ciddi sıkıntıya girdi. Bu sebeple müteahhitlerimizin tamamlayamadığı projelerine destek verdik. Ayrıca otopark yasasının bu zaman kadar ertelenmesinde birlik olarak ciddi çabalar sarf ettik. Bakanlığımıza verdiğimiz önergede Türkiye genelini kapsayan otopark yasası değil de şehir bazlı otopark yasasının çıkartılmasını istedik. İnşallah yakın zamanda da bu şekilde çıkmasını umut ediyoruz” dedi.

‘KAT FARKLILIĞI BÜYÜK SIKINTI’

2019 yılı sonlarına doğru çimento fiyatlarında yaşanacak büyük artış için harekete geçtiklerini ifade eden Mamik, “Öncülüğünü Kocaeli Müteahhitler Birliği’nin yaptığı şu anda yöneticisi olduğum İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (İMKON) ile hareket ederek çimento zammını geri çektirdik. Ticaret odalarımızla birlikte yeni çıkan imar yönetmeliği üzerinde ciddi çalışmalar yaptık. Buradaki eksikleri ticaret odalarımıza ve belediyelerimize aktardık. Kocaeli’nin en büyük sıkıntılarından biri de kat sıkıntısı. Bazı ilçelerimizde 5 kat, bazılarında 4 kat bazı ilçelerde de 3 kat. Bizler bu kat olarak standart hale getirmek işit her ilçede farlı kat uygulamasının Kocaeli’nde çok uygun olduğunu düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

‘YASANIN ÇIKMASINA ÖN AYAK OLDUK’ Kentsel dönüşümle ilgili de birçok girişimde bulunduklarını aktaran Başkan Mamik, “İMKON olarak bakanlıklarımızla Başkanımız Tahir Tellioğlu aracılığıyla imar ve şehircilik bakanı ve ticaret bakanı ile görüştük. Kendileriyle çoğu defa Türkiye’deki müteahhitlik yasasının sıkıntılarını ve Kocaelimizdeki kentsel dönüşümü konuştuk. 2019 yılının sonuna doğru çıkan müteahhitlik yasası ile ilgili İMKON aracılığıyla bakanlığımızla ciddi çalışmalar yaptık. Hala yönetmeliğimizde bazı

sıkıntılar mevcut. İnşallah yakın zamanda bunu da gidereceklerini bize bildirdiler. Daha önceki dönemlerde müteahhitlik yönetmeliği yoktu. Çok şükür bizim dönemimizde çalışmalarımızla müteahhitlik yasasının çıkmasına ön ayak olduk” dedi.

‘200’Ü AŞKIN SEKTÖR ETKİLENDİ’

Dünyayı sarsan pandemi hastalığının ülkemizde devam eden ekonomik sıkıntılara da eklenince inşaat sektörünün de sıkıntıya girdiğini belirten Mamik, “Her sıkıntıda en çok etkilenen sektörlerden biri olan inşaat sektöründeki müteahhitlerimiz büyük sıkıntı yaşadı. Hem ekonomik sıkıtılar hem de pandemi döneminden ciddi bir şekilde etkilenen müteahhitlerimiz, bu dönemde elini taşın altına koymayı bildi. Sektörümüz altındaki 200’ü aşkın sektör ile büyük sıkıntılar yaşamaya başladı. Müteahhitler Birliği olarak elimizden geldiği kadar yöneticisi bulunduğumuz İMKON’a sıkıntılarımızı aktardık. Devletimizden Allah razı olsun. En sıkıntılı zamanda 0,64 banka kredisi ile Türkiye’deki bütün müteahhitlerimize can suyu oldu. Çoğu müteahhidimiz de elinde olan dairelerini eritmiş oldu” dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜME YOĞUNLAŞTIK’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Mamik, “Kocaeli’nin deprem sıkıntılarını, geçtiğimiz yıl Kasım ayında TBMM’de kurulan deprem komisyonunda İMKON aracılığıyla aktardık. 1999 depremi öncesi yapılan binaların hepsinin hasarlı olduğunu bunlarla ilgili bir an önce risk analizlerinin yapılmasını istedik. Başkanımız Tahir Tellioğlu, aracılığıyla meslektaşlarımızın sıkıntısı da komisyona aktarıldı. Bu zaman zarfında başkanımız Zekai İren döneminde devam eden kentsel dönüşüm konusunda çalışmaları kurduğumuz komisyonla yoğunlaştırdık. Yakın zamanda da Allah’ın izniyle kentsel dönüşümle ilgili gereken merciler açıklamaları yapacak” şeklinde konuştu.

‘DIŞARDAN MÜTEAHHİT ARAMAYIN!’

2019 yılının başlarında Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak Kocaeli Müteahhitler A.Ş.’yi kurduk. İlimizde yapılacak kentsel dönüşüm ve büyük projelerde biz de varız. Belediyelerimizin dışardan müteahhit aramalarına gerek yok. Bizler Kocaeli Müteahhitleri A.Ş olarak varız. Bünyemize katılmak isteyen müteahhitleri bekliyoruz. Her geçen gün daha da güçlenerek yolumuza devam ediyoruz” dedi. Son zamanlarda demir ve çimento fiyatlarına gelen artışları da aktaran Mamik, “İMKON olarak ticaret bakanlığımıza bu durumu bildirdik. Bununla ilgili de gereken çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş