Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tahıl koridoru açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tahıl koridoru açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili ”Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün sürecek Körfez ülkeleri turuna çıkıyor.

Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı, ilk durağı olan Suudi Arabistan’ı ziyareti öncesi basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Bölge ülkeleriyle ilişkileri güçlendirmek hedefimiz. Öncelikli gündemimiz bu ülkelerle önümüzdeki dönemde yürüteceğimiz ticari faaliyetler olacak. İslam dünyasında yaşanan krizler,   Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında yakın istişare ve işbirliğini gerekli kılıyor. İlişkileri geniş bir işbirliği alanına yaymak istiyoruz. 88 bin hacımız bu yıl hacca gidebildi.

”GÜNDEMİMİZ ORTAK YATIRIM VE TİCARİ FAALİYETLER”

Gündemimiz ortak yatırım ve ticari faaliyetler. Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacmimiz, son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi. Cidde’nin ardından stratejik ortağımız dost ve kardeş Katar’ı ziyaret edeceğiz. Katar ile ilişkilerimiz her düzeyde mükemmel şekilde seyrediyor. Körfez turumuzun son durağı Birleşik Arap Emirlikleri olacak.

TAHIL ANLAŞMASININ SONA ERMESİ

Diplomatik gayretlerimizi yoğunlaştırdık. Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum. Dışişleri Bakanım muhatabı ile görüşmelerini yapacak seyahatten döner dönmez görüşmelerimizi yapacağız. Ağustos ayında bir araya geldiğimizde bu konuları görüşme fırsatı bulacağız.”

Facebook Yorum

Haberi Paylaş