Büyükşehirle çiftçinin yolu hep açık

Büyükşehirle çiftçinin yolu hep açık (1)

Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerde çiftçilerin arazilerine rahat bir şekilde ulaşabilmeleri stabilize yol çalışması başlattı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince tarımın yoğun olarak yapıldığı kırsal mahallelerde üreticilerin arazilerine konforlu bir şekilde ulaşabilmesi için köy, tarla ve bahçe yollarında genişletme ve düzenleme

(reglaj) çalışmalarının tamamlamasının ardından, il genelinde tespit edilen 90 kilometrelik yolun stabilize çalışması başlatıldı. Büyükşehir, çiftçilerin gelir düzeyini artırmak amacıyla tarımsal kalkınmaya ve hayvancılığa yönelik desteklerle üreticilerin her zaman yanında oluyor. Muhtarlık İşleri Dairesi’ne bağlı ekipler, Kocaeli’nin en ücra mahallelerine kadar hizmetleri vatandaşların ayağına kadar ulaştırıyor. Bu destekler kapsamında, A Takımı ekipleri, çiftçilerin su sıkıntısı çekmemesi, su kayıplarının en aza indirilmesi, kış aylarında da su taşkınları ve sel baskınlarının önlenmesi amacıyla İzmit, Kandıra, Derince ve Körfez ilçelerindeki yaklaşık 100 bin dekar tarım arazisinin sulandığı sulama kanallarının temizlik ve bakım çalışmalarını geçtiğimiz aylarda tamamlamıştı.

 

REGLAJ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Muhtar ve arazi sahiplerinin talebi üzerine Kandıra, İzmit, Derince, Körfez, Karamürsel, Gölcük ve Kartepe ilçelerinde tespit edilen 4000 kilometre yolda genişletme ve yol açma (reglaj) çalışmaları tamamlandı.

STABİLİZE YOL ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Muhtarlık İşleri Dairesi Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğüne bağlı A Takımı ekiplerince, köy yolları ile çiftçilerin üretim alanlarına rahat bir şekilde ulaşabilmeleri için tarla ve bahçelerin bağlantı yollarında stabilize yol çalışması başlatıldı. Tarımın yoğun olarak yapıldığı İzmit, Derince, Körfez, Kandıra, Gölcük ve Kartepe ilçelerinde tespit edilen ulaşıma elverişsiz toprak tarla yolları, 240 bin ton stabilize malzeme serimi yapıldı. Silindir ile sıkıştırılarak daha dayanıklı hale getirilen yaklaşık 90 kilometrelik yolun 80 kilometrelik kısmı tamamlandı. Çalışmaların kasım ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

İKİ İLÇEYİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Öte yandan Derince ve Körfez ilçesini birbirine bağlayan köylerdeki ortak tarım arazilerinden geçen 8 kilometrelik yolda genişletme ve stabilize çalışmaları tamamlandı. Vatandaşlar, yeni yapılan yol sayesinde iki ilçeye kısa zamanda ulaşım sağlayabilecek. Daha önce bozuk ve özellikle kışın çamurlu yollarda tarım arazilerine gitmekte zorluk çeken çiftçiler, çalışmaların tamamlanmasıyla tarla ve bahçelerine hem traktörleri ile hem de otomobilleriyle rahat ve konforlu bir şekilde gidip gelebilecek. Kırsal mahallelerin muhtarları ve çiftçiler, yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, hizmetlerden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

‘’ON NUMARA HİZMET OLDU”

Kandıra Lokmanlı Mahalle Muhtarı İrfan Özer:

“Tahir Başkanımız köyümüze ziyarete geldiğinde yolların yapılmasını talep etmiştik, kendisi de söz vermişti. Sözünü tuttu ve hemen ekipleri gönderdi. Eskiden çift çeker traktörle bile gitmekte zorlanırken şimdi çiftçilerimiz özel araçlarıyla bile tarla ve bahçelerine rahatça gidip gelebiliyor. Yapılan bu hizmetlerden dolayı Başkanımız Büyükakın ve ekibine, mahallem adına teşekkür ediyorum. Çok güzel hizmetler yapılıyor. Bundan mahalle halkımız da memnun. On numara bir çalışma oldu. Başkanımız ayrıca selden zarar gören çiftçilerimize tamamı hibe gübre ve tohum desteği de vermişti. Allah ondan razı olsun.”

Kandıralı çiftçi Sedat Demiröz:

“Yollarımız kışın çamurdan geçilmiyordu, şimdi çok güzel oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Herkes rahat etti, çok memnun olduk. Şimdi tarlaları bahçelerimizde rahat rahat gidebiliyoruz.”

PİŞMANLIĞIMIZ YOK, MEMNUNİYETİMİZ ÇOK

Kandıra Lokmanlı Mahallesi’nden üretici Şemsettin Çetin:

“Bu yolun yapılması konusunda gerçekten ihtiyacımız vardı. Şimdi çok güzel bir yola kavuştuk. Allah razı olsun, hizmetlerden çok memnunuz. Başkanımız fırsat buldukça mahallelerimizi ziyaret ediyor, bir isteğiniz var mı diye soruyor. Çok memnunuz. Pişmanlığımız yok, memnuniyetimiz çok.”

Kandıra Sinanlı Bilallı Mahallesinden Zeynel Gürses:

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve muhtarımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Köy yolu çalışmalarından çok memnunuz. Biz bu yollarda çok büyük mağduriyetler yaşıyorduk. Özellikle kış aylarında sıkıntı oluyordu. Çiftçiler, hasat yaparken çok zorlanıyordu. 90 yaşında babamı, yol bozuk olduğu için yürütmek zorunda kalmıştım. Yollarımız çok güzel oldu. Teşekkür ediyorum.”

Çiftçi Sezai Akay:

“Çiftçiler için kışın bu yollarda bahçe ve tarlalarına gitmek için türlü eziyetler çekiyordu. Traktörler çamura batıyordu. Şimdi üreticiler tarlasının başına kadar traktörleri ve özel araçlarıyla gidebiliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“YOLLAR YAPILINCA, ÇİFTÇİLER DAHA ÇOK ÜRETİYOR”

Kandıra Kırkarmut Mahalle Muhtarı Mehmet Bakaç:

“Allah razı olsun, Tahir Başkanımız yol talebimizi hemen değerlendirdi. Yollarımız yapıldı. Herkes bahçesine, tarlasına rahat ve konforlu bir şekilde gidebiliyor. Mahalle sakinlerinin Başkana selamı var. Çok teşekkür ediyorlar. Bu bölgenin tek geçim kaynağı tarım. Daha önce yolumuz yoktu, olanlar da çok bozuktu. Şimdi çok rahat oldu. Ulaşım kolay olunca çiftçiler daha çok ekip biçmeye, üretmeye başladı.”

Üretici Rafet Tekin:

“Su hayat, yol medeniyettir. Yollarımız çok güzel yapıldı. İstediğimiz zaman bahçemize rahat bir şekilde gidebiliyoruz. Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. Benim ceviz bahçem var, eskiden ulaşmakta zorlanıyordum. Şimdi ceviz ağacımın dibine kadar gidebiliyorum.”

Çiftçi Şaban Aslan:

“Kışın karda çamurda tarlamıza gidemiyorduk. İki traktör yan yana geldi mi geçemiyordu. Şimdi yollarımız genişletildi, stabilize yapıldı Şu anda yollarımız rahat rahat gidebiliyoruz. Yazın mısır, kışın buğday ekiyoruz. Tahir başkanımız çiftçi dostudur ve bize her türlü tarımsal desteği veriyor. Mazot, gübre, tohum… Allah razı olsun.”

“BU YOL İKİ İLÇEYİ YAKINLAŞTIRDI”

Körfez Cumaköy Mahalle Muhtarı Nadi Tel:

“Körfez-Derince arasındaki ana arter ile 4 mahallenin bağlantı yolu çok güzel oldu. Bu yol iki ilçeyi birleştirdi, yakınlaştırdı. Bölgede tarım yapan çiftçilerimiz araçlarıyla rahat bir şekilde gidip gelecekler. Büyükşehir’den Allah razı olsun, unutmadılar bizi. Hizmetleri için çok teşekkür ediyorum Başkanımıza.’’

Körfez Himmetli Mahalle Muhtarı Mustafa Acar:

“Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz, A Takımı’nı bize yönlendirdi. Ana yol ve grup bağlantı yollarımız çok güzel oldu bağlantı yollarımız ve ana yol çok güzel oldu. Vatandaşımız çok memnunum. Şu anda tam slaj zamanı. Yollarımızın yapılması çiftçilerimiz için çok iyi oldu. Slaj ve biçerdöver makineleri eskiden bu yoldan geçmekte zorlanıyordu. Yolun geniş olması çok büyük avantaj oldu.”

Derince Çavuşlu Mahalle Muhtarı İsmail Turan:

“Bu yol hem vatandaşlar hem de çiftçiler için büyük önem taşıyor. Yol üzerinde çok sayıda tarla var. Daha çok mısır ekiliyor. Artık modern tarıma geçtik. Traktörle değil, biçerdöverle hasat yapıyoruz. Biçerdöverlerin tablosu büyük ve geniş olduğu için bu yol yapılmadan önce geçmekte zorlanıyordu. Mısır slajlarını tarlada hayvanlarına veriyorlardı. Şimdi mısır makineleriyle biçiliyor, kurutuluyor, ambara taşınabiliyor. Bölgede çok geniş bir alanda tarım yapıldığı için bu yol çok büyük bir değer kattı. Mahallem ve çiftçiler adına Tahir Büyükakın Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

Çiftçi Nevzat Erkan:

“Yol, bölge halkını ulaşım konusunda çok rahatlattı ve mesafeyi kısalttı. İnsanlar kestirme yol diye burasını kullanıyor artık. Düğünlerde, cemiyetlerde, cenazelerde, Allah korusun yangınlarda ulaşım ve müdahale daha çabuk ve kolay olacak. Başkanımızı seviyoruz. Gerçekten sakin ve nazik bir yapısı var. Her zaman çiftçinin yanında. Kendisine teşekkür ediyorum.”

Facebook Yorum

Haberi Paylaş