KANDIRA BELEDİYE BAŞKANI TURAN 2 YILINI GAZETEMİZE DEĞERLENDİRDİ

kandıra röpörtaj111

RÖPORTAJ; ŞAHİN ASKER

  

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ile Kandıra’nın dünü, bu günü ve geleceğini konuştuk. Gazetemize samimi açıklamalar yapan Başkan Turan, hedeflerinin Kandıra’yı, elindeki fırsatları değerlendirerek imkanlar dahilinde daha iyi bir seviyeye taşımak olduğunu ifade etti. En büyük iki proje ve hedeflerini sorduğumuz Başkan Turan, Kandıra’nın dünü, bu günü ve geleceği üzerine gazetemize açıklamalar yaptı. Göreve geldikleri ilk günden itibaren belediyenin mali disiplini sağlamak için yoğun çaba harcadıklarını ifade eden Turan, ‘’ 4 mahalleden vergisel geliri olan, 92 mahalleden vergisel geliri olmayan ve bu geliri ile 933 km2 ilçe sınırları içinde 96 mahalle ve üç yüzün üzerinde köyümüze hizmet etmeye çalışan bir ilçeyiz. Dolayısıyla bu gelirlerimizle işçilik ücretleri ve zorunlu giderleri karşıladıktan sonra çok fazla bir şey yapma şansımız maalesef kalmıyor.Bunun için daha ilk günden elimizdeki sınırlı kaynakları nasıl daha verimli kullanabiliriz, gelirlerimiz artırmak için neler yapabiliriz sorularına cevap aramaya başladık ’’ dedi.

TURAN: ‘’İSTİKRARLI VE ARZU EDİLEN MALİ DİSİPLİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ’’

İlk olarak giderleri azaltma ve kıt kaynakları daha verimli olarak kullanma yoluyla iktisat sağladıklarını aktaran Başkan Turan, ‘’ Şu an itibari ile bizim için olmazsa olmaz mali disiplini şükürler olsun bir şekilde sağladık. Belediye borçlarımızı düzene koyduk. Araç ve iş makinesi kiralama işini sonlandırdık. İhtiyaç duyduğumuz iş makinesi ve araç parkımız konusunda ciddi yatırımlar yaptık. Göreve geldiğimiz günden bu güne Belediyemize binek araç, kamyonet, kamyon, römork, traktör, loder, jcb, grayder, çekici, dorseler, forklift, çöp taksi, çöp kamyonu, elektrikli araçlar ve arazöz olmak üzere 53 araç ekleyerek araç parkımızı büyüttük. Denk bütçe ile istikrarlı ve arzu edilen bir şekilde belediyemizin gelirlerini artırmak için çalışmalarımız sürüyor. Seçim beyannamemizde söz verdiğimiz işlerimizi KBB’sinin de desteğiyle hemen hemen yüzde 40’ını gerçekleştirdik. Pandemi dönemi sıkıntıları, ister istemez bazı projelerimizin ötelenmesine neden olsa da belediyemizin temel işlerinde asla eksiklik göstermedik’’ dedi.

BAŞKAN TURAN: ‘’KANDIRA’NIN BÜYÜKŞEHİRLE EL BİRLİĞİYLE GELİŞMESİ VE BÜYÜMESİ GEREKİYOR’’

Belediye özlük işlerinin aksatılmadan aralıksız sürdüğünü ifade eden Turan, ‘’ 933 km2’ lik bir alanda 96 mahalle 300’ün üzerinde köyümüze arzu edilen hizmeti götürmeye ne Kandıra Belediyesi’nin gücü nede ekipman ve personeli yeterli. Hele hele yerleşim alanlarının dışında vatandaşlar tarafından sessiz sakin doğayla içi içe yaşamak arzusuyla satın alınan yüzlerce noktada istenen ve beklenen hizmeti yapmanın imkanı ve ihtimalinin kısıtlı olduğunu bilmekteyiz. O yüzden yapılabilecek hizmetleri kamu yararı ve aciliyet esasına göre değerlendirerek adımlarımızı atıyoruz. Bu durum ve daha önce bahsettiğim vergisel sistemde 4 mahalleden geliri olan 96 mahalleye hizmet, bizim en büyük dezavantajımız. Bu dezavantajımızı Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin ile birlikte koordinasyonlu bir şekilde çalışarak bir handikap olmaktan çıkartarak sürdürülebilir bir boyuta taşıyoruz. Bu noktada açıkça ifade etmek lazım ki Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile Kandıra’mıza hizmet etmeye çalışıyoruz.

KANDIRA TARIM, TURİZM VE GİOSB İLE GELİŞECEK

Sözlerini ‘’ Belediyelerin tek görevi yol, parke, asfalt, inşaat, bakım onarım, temizlik vs gibi çalışmalar olmamalı. Belediyeler tüm bu çalışmalarla bölgesini kalkındırmak, vatandaşlarının refah seviyesini artırmak için var gücüyle çalışmalı’’ diyerek sürdüren Turan, Kandıra’nın söylediğimiz bu kriterler çerçevesinde gelişmesini sağlamak için üç şeyi çok önemsediklerini ve bu üç konunun bir an önce hayat geçirilmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi. Kandıra’nın, tarım, turizm ve GİOSB gibi güçlü dinamiklerle hayat bulacağına inandığını belirten Başkan Turan, ‘’ Başta tarım, turizm ve sonrasında da ülke ekonomimize katkı sağlayacak olan Gıda İhtisas Organize Sanayisi Bölgesini bir an önce hayata geçirmek durumundayız. Bir yandan turizmle, eko turizmle, deniz turizmi ile kış mevsimlerinde de bölgeyi cazip hale getirirken, bir yandan Kandıra tarımını direkt satışa ve GİOSB’ ye ürün yetiştiren yapıya hazırlamak zorundayız’’ dedi.

KANDIRA İÇİN TARIM OLMAZSA OLMAZ

Kandıra tarımını değerlendiren Başkan Turan, ‘’Kandıra öncelikli olarak bir tarım bölgesi. Kandıra için tarım olmazsa olmaz. Tekrar ön plana çıkarmak ve çiftçimizi, üreticimizi ürettiği ürünü satabilir ve emeklerinin karşılığını en iyi şekilde alabilir hale getirmek zorundayız. Verimli topraklarımızı kaliteli, ekonomik getirisi olan ürünlerle süsleyip iyi pazarlara pazarlamak durumundayız. Direkt satış için çiftçi pazarları yapmanın yanında, Tarım İlçe Müdürlüğümüz ve Ziraat Odamızın destekleri ile Belediyemiz olarak üretilen ürünlere teknik ve rehberlik anlamında pazarlar bulma, üreticimizi yönlendirme gayreti içerisindeyiz. Özellikle Kandıra GİOSB’nin açılmasının ardından buradan oluşacak talebi bölgemizden karşılama noktasında çiftçimizi yönlendirmek, eğitmek, bilinçli ve programlı bir şekilde tarım ve hayvancılığı kalkındırmak istiyoruz. GİOSB ile ilçemizden göçü engelleyecek ve göçveren bir ilçe olmaktan kurtulacağız. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin önderliğinde Türkiye’ye örnek olacak bir proje olarak başlatılan, alım garantili Tıbbi ve Aromatik bitkilerin üretimi tüm bu planlarımızın ilk ayağı olarak bölgemizde hızlı adımlarla hayata geçirilmektedir.’’ Dedi.

KANDIRA GİOSB ÜRETİCİMİZE DİNAMİZM KATACAK, PAZAR OLUŞTURACAK

Tüm bu yatırım ve çalışmaların yanında tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayanlar için büyük bir pazar oluşturması planlanan ve bölge tarımına dinamizm katması öngörülen tarım, turizm ve sonrasında da ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesine çok önem verdiklerini ifade eden Başkan Turan, ‘’ GİOSB, hem tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçimizin ürünlerinin pazarı olması noktasında önemli, hem de artacak üretim talebi dolayısıyla üreticilerimizin yönlendirilmesi, planlı üretim, istenilen ürünü üretme hususunda bir çok avantaj sağlayacak’’ dedi. GİOSB tarafından istenen ürünlerin yetiştirileceğini ve burada kurulacak fabrikalara pazarlanabileceğini ifade eden Başkan Turan, ‘’ Haliyle üretici ve Pazar yan yana geleceğinden üretime büyük katkı sağlayacak olan ve 100’e yakın işletmede geniş bir istihdama vesile olması planlanan Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin alt yapı çalışmalarına kısa süre içinde başlanacak. 2023 yılı içinde fabrikaların en azından bir kısmının faaliyete geçmesini bekliyoruz’’ dedi.

TURİZM ÇALIŞMALARI İLE KANDIRA GERÇEK BİR SAHİL KASABASI HÜVİYETİ KAZANACAK

Turizm üzerine düşüncelerini de aktaran Turan, Turizmde en önemli sorunlarının ‘’ Bildiğim kadarıyla 2006 yılında turizm bölgesi ilan edilen Kandıra sahillerinde turizm bandının planlarının henüz yapılamamış olması ’’ olduğunu belirtti. Yaklaşık 62 km sahil bandına sahip olduklarını ifade eden Turan, ‘’ Sahilden 5 km içeriye doğru turizm bölgesi ilan edilen alanda turizm imar planlarının yapılması için Büyükşehir Belediyemiz ile beraber çalışıyoruz. Projenin onaylanmasının ardından turizm yatırımlarımız başlayacak. Deniz turizminin yanında eko turizm imkanlarımızı da geliştireceğiz. Seyrek’e mavi bayrak, Kerpe’de deniz altı kazısı, Sarısu’da yapılacak çalışmalar, Babalı Sörf Kulubü etkinlikleri, dalış turizmi, yarı olimpik yüzme havuzu, Kefken Limanı mendireğinin üç misli büyütülmesi ve 15-20 metre derinliğe ulaşması, Kandıra duble yolu, Kandıra- Kaynarca yolu ve Ağva- Kandıra yolunun tamamlanması ile Kandıra gerçek bir sahil kasabası hüviyeti kazanacak.’’ Dedi.

BAŞKANIN 2023 HEDEFLERİ ÇOK BÜYÜK

Ana projelerin dışında seçim beyannamesinde ilan edilen tüm projelerin birer birer hayata geçirildiğinin ve gönül belediyeciliğini belediye çalışmalarında olmazsa olmaz olarak gördüklerinin altını çizen Turan, ‘’ Kısaca sadece yol, parke, temizlik hizmetleri yapan bir belediye değil, ilçesinin ekonomik yapısını geliştiren, bolluk ve bereket için projeler üreten bir belediye olmak istiyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın Başkanımız’ın destekleri ile 2023 yılına istihdam sorununu çözmüş, çiftçisi, üreticisine yön vermiş, Kandıra GİOSB’ye hitap edecek organik ürünler yetiştirebilen, köylü pazarlarını, modern mezbahasını yapmış, turizm bölgelerinde turizm yatırımlarını başlatmış, yeni belediye hizmet binasını tamamlamış, dört yıllık fakültesinin alt yapısını oluşturmuş, Kandıra duble yolu, İstanbul Kandıra Karadeniz Sahil yolu, Kandıra Kaynarca yolunu tamamlamış, bu ve buna benzer bir çok ekonomik problemini halletmiş çok daha müreffeh, çiftçisi, köylüsü, işçisi, vatandaşı ile mutlu bir Kandıra hedefimizin peşinde gece gündüz demeden çalışarak ilerliyoruz.’’ Dedi

.

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEMİZ HİÇ HIZ KESMEDİ

Koronavirüs ile ilk günden bu yana mücadelelerinin hız kesmeden sürdüğünü ifade eden BaşkanTuran, ‘’ Tam kapanma öncesi ve tam kapanma döneminde gerek dezenfekte çalışmalarımız, gerek filyasyon ekiplerine araç ve personel desteğimiz aralıksız sürüyor. Bu süreçte kolluk kuvvetlerimize, zabıtamıza, vefa sosyal destek gruplarına, belediye personelimize ve sabırları için vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum’’ dedi. Vatandaşın salgın sürecini sağlıklı bir ortamda geçirmeleri için kamu kurum ve kuruluşlarında, parklarda, ibadethanelerde, okullarda, talep eden özel işletmelerde ve tüm ortak kullanım alanlarında dezenfekte çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade eden Turan, ‘’ Özellikle tam kapanma döneminde kurallara uyulması çok önemli. Uyulması konusunda vatandaşlarımız uyarıyoruz.

Vatandaşlarımızı gereksiz yere sokağa çıkmamaları, maske mesafe ve temizlik kurallarına uymaları noktasında uyarıyoruz. Tabi zor bir süreç. İnşallah bu zor günleri birlik beraberlik içinde atlatarak yaz sezonuna tam açılma ile girebilmeyi, sağlık sıhhat içinde bu zor günleri geride bırakmayı umuyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Tüm vatandaşlarıma sağlık, sıhhat ve afiyetler ve hayırlı bayramlar diliyorum’’ diyerek sözlerini sonlandırdı

Facebook Yorum

Haberi Paylaş