Başkan Büyükakın, ‘’İşçi kardeşimle omuz omuza çalışmaktan gurur duyuyorum’’

Başkan Büyükakın, ‘’İşçi kardeşimle omuz omuza çalışmaktan gurur duyuyorum’’3

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ‘’Çalışanın alnının teri kurumadan hakkını veren bir anlayıştan geliyoruz. Ben emekçi kentinde işçi kardeşlerimle omuz omuza olmaktan onur ve gurur duyuyorum’’ dedi.

Türkiye’nin ve Kocaeli’nin kalkınmasında ve gelişmesinde emekçinin büyük rolü olduğunu söyleyen Başkan Büyükakın, istikrar ve istikbal için alın teri ve emeğin en önemli değer olduğunu kaydetti. Kocaeli’nin işçi ve emekçi kenti olduğunu ifade eden Başkan Büyükakın, sözlerine şöyle devam etti: “Dünya ve ülkemiz pandemiye karşı mücadele veriyor. İş hayatının ve çalışanların bu ortamdan en az şekilde etkilenmesi ve salgının ortadan kalkmasının ardından ülkemizde ve şehrimizde çalışma hayatının kaldığı yerden devam edebilmesi için devletimiz erken davranarak çok önemli tedbirler aldı ve almaya da devam ediyor.  

Biz de Kocaeli Büyükşehir olarak bu zor günlerde işçi kardeşlerimizi unutmadık. Bu yıl Türkiye’ye örnek bir toplu iş sözleşmesine imza atarak, işçi kardeşlerimize ve onların emeğine verdiğimiz değeri bir kez daha gösterdik. Sözleşme kapsamında en düşük işçi ücretlerinde yüzde 60 gibi yüksek bir oranda artış yaptık. Saatlik ücretler, sosyal haklar, yemek yardımları gibi konuların tümü bu sözleşmemizde yer aldı. Bu toplu iş sözleşmesinin tarihi bir sözleşme olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Toplu iş sözleşmesinde sağlanan haklar ve elde edilen kazanımlar, Büyükşehir Belediyesi olarak çalışanlarımızın sendikal örgütlenmelerine gösterdiğimiz saygının da bir yansımasıdır.

Emekçi kardeşlerimizin hakkını tam olarak alması ve bu kentte mutlulukla yaşaması idealimiz ve hedefimizdir. Türkiye’nin ve Kocaeli’nin kalkınmasında ve gelişmesinde, ülkemizin ve şehrimizin istikrar ve istikbalinde emektar kardeşlerimizin alın teri ve emeğinin büyük rolü var. Büyükşehir personeli kardeşlerimiz, pandemi döneminde yaptıkları özverili çalışmalarla şehrimize ve belediyemize olan bağlılıklarını bir kez daha kanıtladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, imzaladığı son toplu iş sözleşmesiyle geçmişte olduğu gibi bugün de ‘işçi dostu Büyükşehir’ olduğunu tüm Türkiye’ye göstermiştir.

Göreve geldiğimiz günden bu yana çalışanlarımızla aramızda oluşan gönül bağı, gönülden gönüle kurduğumuz sağlam köprü sayesinde, büyük bir ailenin parçası olan işçi kardeşlerimizin her derdine derman olmaya, çare aramaya gayret ettik. Büyükşehir’de çalışan her bir emekçi kardeşimiz; bizim hizmet yolunda adeta elimiz kolumuz gibidir.

Biz işçimizi, çalışanımızı, emekçimizi çok seviyoruz. Anlayışımız gereği alın teri kurumadan çalışanlarımızın hakkını vermenin gayreti içinde olduk, olmaya da devam edeceğiz. Başta bu salgın günlerinde Kocaeli halkına canla başla hizmet etmeye devam eden Büyükşehir Belediyemizdeki mesai arkadaşlarım olmak üzere tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum.’’

Facebook Yorum

Haberi Paylaş