Artvinliler piknikte buluştu “SMA Tip-1 hastası Deniz bebeğe destek verdiler”

Artvinliler piknikte buluştu1

Livaneliler Derneği yine güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Dernek Başkanı Murat Soyer ve yönetiminin ev sahipliğinde Kocaeli  bşehır  Belediyesi’nin de destekleriyle kentimizde yaşayan Artvinliler kartepe  Seka Kamp Piknik Alanı’nda buluştu. Tam bir şölen havasında geçen piknikte katılımcılara Artvin Döneri, ayran, çay ve su ikramında bulunuldu. Akordeon sesinin yankılandığı alanda katılımcılar, Artvinli sanatçı Yusuf Korkmaz’ın şarkılarıyla halay çekip horon tepti doyasıya eğlendi.

Kocaeli Livaneliler Dernek Başkanı Murat Soyer ve yönetiminin kusursuz ev sahipliğinde Kartepe Seka Kamp Piknik Alanı’nda gerçekleşen Artvinliler Buluşmasına, Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, Lastik İş Genel Başkanı aynı zamanda Kocaeli Artvinliler Vakfı  (KAV) Başkanı Alaaddin Sarı, Sivil Toplum Kuruluşları Şube Müdürü Samet Şengöz, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz ve yönetimi, chp Kartepe İlçe Başkanı Hasan Bayrak ve yönetimi, BBP Kartepe İlçe Başkanı Ali Oktay ve yönetimi, CHP Gençlik Kolları Kartepe İlçe Başkanı Kadir Keskin ve yönetimi, İSU Kartepe Şube Müdürü İhlas İlteriş Demir, Kartepe Belediyesi Birim Müdürleri, Kartepe Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda Artvinli katılım gösterdi.

Artvinli sanatçı Yusuf Korkmaz’ın sahne aldığı etkinlikte Artvinliler doyasıya eğlenirken katılımcılara 3 bin kişilik Artvin Döneri, ayran, çay ve su ikramında bulunuldu. Etkinliğin en çok eğleneni yine çocuklar oldu. Oyun guruplarında oynayan, çimlerin üzerinde koşuşturan çocuklar günün tadını doyasıya çıkardı. Etkinlikte ayrıca küçük katılımcılara biner adet defter ve kalem, 500 adet de top dağıtıldı.

Kartepe Seka Kamp Piknik Alanı’nda gerçekleşen ‘ Artvinliler Buluşmasında’ Artvinli Tuğba-Serkan Günay çiftinin 20 aylıkken SMA Tip-1 hastalığına yakalandığı belirlenen 1,5 yaşındaki oğulları Deniz bebek  için de yardım toplandı. Etkinlik alanına asılan ‘Deniz’in Umudu Ol’ pankartının altında kurulan stantta katılımcılar Deniz Bebek için bağışta bulunarak destek verdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Livaneliler Dernek Başkanı Murat Soyer, tüm katılımcılara teşekkür etti. Soyer, “Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Her zaman olduğu gibi hep beraberiz. İyi günde kötü günde birlik, beraberlik içerisindeyiz. Bugünde bir etkinlik yaparak bir arada olalım istedik. Hem bir piknik yapalım hem de Deniz bebeğimize destek çıkalım istedik ve böyle bir etkinlik yaptık. Değerli hemşerilerim, ben sizlerden şunu rica ediyorum. Kötü günde cenazeniz düğününüz, hastanız olduğu zaman çekinmeden arayabilirsiniz. Bazen araya tanımayanlar, başkası vesilesiyle geliyor. Bunu da istemiyoruz. Bize ulaşabilirsiniz. Çekinmenize gerek yok. Biz her zaman yanınızdayız. Bugün burada ikramlarımız var. Hepsi ücretsiz fakat  sağ tarafımızda bulunan alanda deniz çocuğumuz için bağış topluyoruz. Desteklerinizi bekliyoruz. Tekrar buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Hepinizi seviyorum” dedi.

Soyer’in ardından kürsüye çıkan Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, “Bizi biz yapan birliğimiz beraberliğimiz değerlerimiz, tarihimiz. Eğer bizi biz yapan değerleri unutursak ve kaybedersek bilesiniz ki biz de yok oluruz. O nedenle kültürümüzü, geçmişimizi, tarihimizi, örf ve adetlerimizi unutmamamız gerekiyor. İşte sivil toplum kuruluşlarımızın, hemşehri derneklerimizin olduğu etkinlikler bu. Bu anlamda o kadar kıymetli, o kadar önemli ki. Ben tüm dernek başkanlarımızı, dernek yöneticilerimizi gönülden tebrik ediyorum. Bugün burada ne var? Bugün burada tulum var. Akordiyon var değil mi? Ne güzel. Bizi biz yapan değerli hemşerilerimiz var, halayları var. Hepinize teşekkür ediyorum. Artvin çok güzel bir şehir. Artvin’in insanı da çok güzel, çok değerli. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Sadece Artvin’in insanı mı güzel? Hayır. Bu memleketin 81 vilayetindeki herkes çok güzel. Iğdır da güzel, Edirne de güzel. İzmir de güzel. Trabzon da güzel, Erzurum da güzel değil mi? Hepsi bizim için çok kıymetli değil mi? Allah hepinizden razı olsun. Biz bir ve beraber olabildiğimiz için bugün huzurla, bu bayrak ve ezanın gölgesinde yaşayabiliyoruz. Bugün birbirimize değer verdiğimiz için bu topraklarda barış içerisinde yaşayabiliyoruz O nedenle hemşehricilik, dernekçilik çok önemli. Ben sizlerden bir kardeşiniz olarak istirham ediyorum. Artvin’in kültürünü, Artvin’in örf, adet ve geleneklerini lütfen evlatlarımıza aşılayın, öğretin. Onları geleneklerle birlikte yaşatın. Türkiye’nin 81 vilayetinde geleneklerle birlikte yetişsin bizim evlatlarımız. İşte bizi biz yapan değer çünkü burada” diye konuştu.

Başkan Kocaman konuşmasının devamında, “Yöneticilik zordur, dernekçilik zordur. Ben buradan tüm dernek başkanlarımıza, hem vakıf başkanımıza, hem Livaneliler Dernek Başkanımıza hem de tüm misafir dernek başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Onları desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. Madden ve manen onların yanlarında olmamız gerektiğini düşünüyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ın sizlere selamı var onu iletmiş olayım. Büyükşehir belediyemizle birlikte tüm sivil toplum kuruluşlarımıza olduğu gibi Derneğimizi de Vakfımızı da Livaneliler Derneğimizi de desteklediğimizi bilmenizi istiyorum. Bundan sonraki süreçte daha da destekleyeceğiz, daha da birlik, beraberlik içerisinde insanlarımıza hizmet edeceğiz inşallah diyorum. Ben bugün burada triatlon yarışması vardı. minicik, gencecik sporcu kardeşlerim var. Onların hepsi benim gönlümde birinci oldu. Onların hepsini alınlarından öpüyorum. Hepsini kutluyorum. Ailelerine teşekkür ediyorum. Burada emeği geçen arkadaşlarımıza, bugün burada hastamızı, evladımızı yalnız bırakmamak için buraya gelen değerli hemşerilerimize, hanımefendilere, beyefendilere gönülden teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kürsüye son olarak çıkan Lastik İş Genel Başkanı aynı zamanda Kocaeli Artvinliler Vakfı  (KAV) Başkanı Alaaddin Sarı ise, “Bugün Deniz’imizin bir umut olsun düşüncesi çerçevesinde aynı zamanda bir yardım kampanyası oluyor. Bunun yanında da bu güzel havayı sayın başkanımızın ifade ettiği gibi bu güzel günde bu havayı da soluma ve aynı zamanda sportif faaliyetleri yapma konusunda da burada toplanmış olmak. Değerli konuklar, geçen biz Artvin Vakfı olarak Artvin’e gittik. Ve özellikle Kocaeli’deki Artvinlileri tanıtmak, Kocaeli’de de Artvinliler olduğunu bildirmek adına orada bütün Artvin Belediye Başkanlarıyla bizatihi görüştük. Oradaki misafirperverliği biz yüz elli yıl önce Artvin’den gelenler olarak unutmuşuz. Ama bize Artvinli hemşehrilerimiz bu misafirperverliği orada hissettirdiler, gösterdiler. Orada hemşinlisi, Mohtisi, Gürcüsü, Ahıska Türkü yok. Orada Artvinliler var. Orada sağcısı, solcusu şucusu bucusu yok. Orada Artvinliler olduğunu gördüm. Yani inanılmaz derecede o birlik beraberliği, bütünlüğü sağladıklarını orada müşahede ettik arkadaşlarımızla. O samimiyet inanılmaz derecede çok güzeldi. Ve oradaki misafir misafirperverlik çok inanılmaz derecede güzeldi. Sayın başkanımın ifade etti. Burada,  Türk kültürü, Artvinli kültürünü kesinlikle çocuklarımıza, geleceğimize yansıtmak zorundayız. Biz Laz, Gürcü, Abaza, Ahıska değiliz. Biz Artvinliyiz diyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Sağ olun, var olun” dedi.

Facebook Yorum

Haberi Paylaş