AK Parti’de temayül yoklaması sona erdi

AK Parti'de temayül yoklaması sona erdi1

22 Mart’ta aday adaylığı başvurularının bitmesinin ardından bugün temayül yoklaması yapıldı. Antikkapı’da yapılan temayül yoklamasında 1855 teşkilat üyesi oy kullanarak 14 kişilik milletvekili aday listesinde kimi görmek istediklerini yazdı. AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir başkanlığında Ankara’dan gelen heyet gözetimindeki temayül yoklaması elektronik ortamda yapıldı. Başvuru yapan 151 aday adayından temayüle girmeyen 5 mevcut milletvekili dışında kalan 146 kişi için oylar kullanıldı.

Antikkapı’de yapılan temayül yoklamasında ilçelerden gelen teşkilat üyelerinin imza vermesi için masalar kuruldu. Teşkilat üyeleri masalarda imza verdikten sonra 15 kabinde kurulan bilgisayarlarda listelerde görmek istedikleri 10 aday adayının ismini yazdı. Temayül yoklaması alanını basına ve aday adaylarına tamamen kapatan il yönetimi, teşkilat üyelerinin aday adaylarının etkisi altında kalmadan rahatlıkla oy kullanmasını sağladı.

Temayül yoklamasında parti üyeliği devam eden ve Kocaeli’de yaşayan genel merkez parti kurucu üyeleri, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları, il başkanı ve ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, il kadın ve gençlik kolları başkanları, il yönetimi, 12 ilçenin ilçe yönetimi, kadın ve gençlik kolları yönetimleri, il disiplin kurulu, il parti içi demokrasi ve hakem heyeti üyeleri, aday adayı olmayan geçmiş dönem il başkanları, aday adayı olmayan geçmiş dönem il kadın ve gençlik kolları başkanları, mahalle başkanları, aday adayı olmayan 22, 23, 24, 25, 26 ve 27’nci dönem milletvekilleri oy kullandı.

Mevcut milletvekillerinden aday adayı olan Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sami Çakır, Cemil Yaman ve Mehmet Akif Yılmaz temayül yoklamasına girmedi. Aynı zamanda mevut milletvekilleri oy kullanmadı. Milletvekilliği devam eden ancak 14 Mayıs seçimlerinde aday adayı olmayan Fikri Işık ve  İlyas Şeker ise temayülde oy kullandı.

İl Başkanı Şahin Talus ve Koordinatör Milletvekili Kaynarca’nın da hazır bulunduğu temayül yoklaması başlamadan Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, temayül yoklamasının nasıl yapılacağını anlattı. Keşir, “İmza karşılığı elektronik kart alıp bu kartlarla kabine girerek oy kullanacak. Belediye başkanları ve meclis üyeleri seçildikleri ilçelerden oy kullanacak. Her teşkilat üyesi 10 aday adayı işaretleyecek ve 10 kişi tercih edilmek zorunda. Aksi halde sistem kapanmayacak” dedi.

Temayül yoklaması AK Partililerin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Temayülde oy kullanma hakkı olan 1855 teşkilat üyesi sabah saat 10.00’dan itibaren oy kullanmak için Antikkapı’ya geldi. Saat 16.00’ya kadar temayül yoklamasının yapıldığı alanda partililer büyük bir kalabalık yarattı. Temayül yoklamasına teşkilat üyelerinin katılımı, yaşanan heyecan AK Parti teşkilatları için seçime giderken büyük bir moral ve motivasyon oldu.

Haberi Paylaş